Bareli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bareli është një majë mali i cili ndodhet në rajonin e njohru si Shala e BajgorësKosovë. Ai ndodhet në pjesën veriore të vendit, 40 km në veri të kryeqytetit Prishtinë. Lartësia mbidetare e Barelit është 1 625 metra mbi nivelin e detit, ose 104 metra mbi terrenin përreth ndërsa gjerësia në bazë është 2,5 km.

Terreni përreth Barelit është kryesisht kodrinor. Maja më e lartë në afërsi është Maja e Bajrakut, 1 789 metra mbi nivelin e detit, e cila ndodhet 3.9 km në veri të Barelit. Qyteti më i afërt është Mitrovica, 16,2 km në jugperëndim të Barelit. Përreth Barelit është një mozaik i tokës bujqësore dhe me bimësi natyrore.

Mesatarja vjetore e temperaturës në zonën 9 °C. Muaji më i ngrohtë korriku, kur mesatarja e temperaturës është 20 °C, gjersa muaji më i ftohtë është dhjetori, me -4 °C. Mesatarja vjetore e reshjeve është 931 mm. Muaji maj, me një mesatare prej 131 mm të reshjeve, dhe gushti, me 17 mm reshje.[1][2][3][4][5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BareliGeonames.org (cc-by); post updated 2015-02-15; database download sa 2015-05-23
  2. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)