Bashkim Ahmeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bashkim Ahmeti ose Bashkim Izano, lindi në Gjirokastër në vitin 1949, ëshë piktor shqiptar.

Ka mbaruar Liceun Artistik në 1968 për pikturë. Më pas është diplomuar në Akademinë e Arteve, dega skenografi. Ka punuar tre vjet në Gjirokastër në Muzeun Historik. Më pas ka punuar në Muzeun e Skëndërbeut në Krujë, si dhe në Muzeun e Enver HoxhësTiranë. Më pas punon si pedagog në Akademinë e Arteve. Në ‘94 ka hapur një ekspozitë në Danimarkë. Në ‘95 largohet në Amerikë, ku dhe hap ekspozitë në Nju Xhersi në qendrën e artit viziv.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]