Bashkimi Evropian i Boksit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bashkimii Evropian i Boksit (anglisht: European Boxing Union - EBU) është një organ drejtues panevropian i boksit që organizon kampionatet në boksin profesionist. EBU rregullon titullin kontinental më prestigjioze në Evropë, Kampionatin Evropian të Boksit për konkurrentët nga brenda Bashkimit Evropian dhe Kampionatin Evropian të Boksit për ata që janë jashtë Bashkimit Evropian. [1] [2] [1]

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shqipëri
 • Austri
 • Bjellorusi
 • Belgjikë
 • Bosnja dhe Hercegovina
 • Bulgari
 • Kroacia
 • Çekia
 • Danimarkë
 • Estoni
 • Finlandë
 • Francë
 • Gjeorgji
 • Gjermani
 • Britania e Madhe
 • Greqi
 • Hungari
 • Itali
 • Kazahstan
 • Kosovë
 • Letoni
 • Lituani
 • Maqedonia e Veriut
 • Malta Anëtar i përkohshëm
 • Moldovë
 • Monaco
 • Mali i Zi
 • Holandë
 • Norvegji
 • Poloni
 • Republika e Irlandës
 • Rumani
 • Rusi
 • Serbia
 • Slovakia
 • Spanjë
 • Suedi
 • Switzerland
 • Turqi
 • Ukrainë

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "EBU Ratings Standard". European Boxing Union. 12 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2018. Marrë më 15 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "standard" defined multiple times with different content
 2. ^ See ineligible section on division rankings:

  "EBU Ratings". boxebu.com. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2018. Marrë më 15 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

  "EU Ratings". boxebu.com. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2018. Marrë më 15 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

  "EE Ratings". boxebu.com. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2018. Marrë më 15 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]