Jump to content

Batmani, Turqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Batmani, Turqi
Qytet
Pamja e qendrës së qytetit
Pamja e qendrës së qytetit
Popullsia
 • Gjithsej547.581
{{{postal_code_type}}}
72xxx
Targat72
Faqja zyrtarewww.batman.bel.tr/

Batman është qytet në rajonin e Anatolisë juglindore në Turqi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas të dhënave të regjistrimit kombëtar të mbledhura në mes të 1990 dhe 2000, popullsia e Batmanit është në rritje me një normë prej 5% në vit. Deri në vitin 2008, ka arritur një popullsi prej 298,342. Shkalla e papunësisë është rreth 20% për meshkujt dhe 10% për femrat.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Batmani ka klimë mesdhetare me verë të nxehtë. Dimri është i ftohtë, shumë reshje të shiut. Vera është e nxehtë me temperaturë e cila është mbi 35 °C.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • İbrahim Bilgen – politikan turk
  • Nalin Pekgul – politikane suedeze
  • Mehmet Şimşek – ministër i financave të Turqisë
  • Karapetê Xaço – ishte këngëtar nga Armenia

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]