Batmani, Turqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Batman
Qytet
noform
Pamja e qendrës së qytetit
Vendndodhja
Batman is located in Turqia
Batman
Batman
Vendndodhja e Batman në Turqi

Koordinatat: 37°52′50″V 41°07′39″L / 37.88056°V 41.12750°L / 37.88056; 41.12750

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Anatolia juglindore
Provinca Batman
Kryetari i Bashkisë Sabri Özdemir, Gülüstan Akel
Partia Partia Demokratike dhe e Paqes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,654 km2
Lartësia 500 m (m.n.d.)
Popullsia 547,581 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 72xxx
Prefiksi (+90) 488
Targa 72
Koordinatat 37° 52′ 50″ Veri

41° 07′ 39″ Lindje

Faqja Zyrtare www.batman.bel.tr/

Batman është qytet në rajonin e Anatolisë juglindore në Turqi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas të dhënave të regjistrimit kombëtar të mbledhura në mes të 1990 dhe 2000, popullsia e Batmanit është në rritje me një normë prej 5% në vit. Deri në vitin 2008, ka arritur një popullsi prej 298,342. Shkalla e papunësisë është rreth 20% për meshkujt dhe 10% për femrat.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Batmani ka klimë mesdhetare me verë të nxehtë. Dimri është i ftohtë, shumë reshje të shiut. Vera është e nxehtë me temperaturë e cila është mbi 35 °C.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • İbrahim Bilgen – politikan turk
  • Nalin Pekgul – politikane suedeze
  • Mehmet Şimşek – ministër i financave të Turqisë
  • Karapetê Xaço – ishte këngëtar nga Armenia

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]