Baza Ajrore Incirlik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Stratotanker i Forcave Ajrore Turke KC-135 i bazës së 10-të të tankerëve, i parë në Incirlik AB gjatë vitit 2020.

Baza Ajrore Incirlik (Turqisht: İncirlik Hava Üssü) (IATA: UAB, ICAO: LTAG) është një bazë ajrore turke me pak më shumë se 3320 hektarë,[1] e vendosur në lagjen İncirlik të qytetit të Adanas, Turqi. Baza ndodhet brenda një zone urbane prej 1.7 milionë banorësh, 10 km në lindje të bërthamës së qytetit dhe 32 km në brendësi të detit Mesdhe. Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara dhe Forcat Ajrore Turke janë përdoruesit kryesorë të bazës ajrore, megjithëse ndonjëherë përdoret edhe nga Forcat Ajrore Mbretërore dhe Forcat Ajrore Mbretërore Saudite. Baza është gjithashtu shtëpia e Regjimentit të 74-të të Artilerisë Kundërajrore (njësia Patriot) e Ushtrisë Spanjolle.[2][3]

Baza Ajrore Incirlik është shtëpia e Krahut të 10-të Ajror (Ana Jet Üssü ose AJÜ) të Komandës së Dytë të Forcave Ajrore (Hava Kuvvet Komutanlığı) të Forcave Ajrore Turke (Türk Hava Kuvvetleri). Krahët e tjerë të kësaj komande ndodhen në Merzifon (LTAP), Malatya/Erhaç (LTAT) dhe Diyarbakır (LTCC).

Baza Ajrore Incirlik ka një komplet të Forcave Ajrore të SHBA-së (USAF) prej rreth pesë mijë avionësh, me disa qindra aviatorë nga Forca Ajrore Mbretërore dhe Forca Ajrore Turke gjithashtu të pranishëm, që nga fundi i vitit 2002. Njësia kryesore e stacionuar në bazën ajrore të Incirlik është e 39-ta Krahu i bazës ajrore (39 ABW) i Forcave Ajrore të SHBA. Baza Ajrore e Incirlik ka një pistë 3048 metra të gjatë, e vendosur midis rreth 57 strehimoreve të forta të avionëve. Armët bërthamore taktike ruhen në bazë. Midis tyre janë "deri në" 50 bomba bërthamore B61.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Factsheets : 39th Civil Engineer Squadron". incirlik.af.mil. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2015. Marrë më 20 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ sdgtic-digenin-ccomsi. "El General Jefe de Incirlik da la bienvenida al contingente PATRIOT español. – EMAD". emad.mde.es. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2017. Marrë më 17 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Tierra, JEME – Ejercito de. ".:Ejército de tierra – DESPLIEGUE PATRIOT EN TURQUIA:". ejercito.mde.es. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Burns, Robert (19 tetor 2019). "US-Turkey frictions raise doubts about nukes at Turkish base". Florida Today. Melbourne, Florida. fq. 11A. Marrë më 19 tetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)