Jump to content

Bazilika e Zonjës Sonë e Licheńit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bazilika e Zonjës Sonë e Licheńit

Bazilika e Zonjës Sonë e Licheńit është kishë katolike në një fasht të Licheń Stary afër KoninitGreater Poland VoivodeshipPoloni. Ajo u projektua nga Barbara Bielecka dhe u ndërtua në mes të viteve 1994 dhe 2004. Ndërtimi u financua nga donacionet pelegrine.[1] Me një kullë të lartë 141.5 metra, është ndër kishat më të larta dhe më të mëdha në botë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e fondacionit të kishës daton që nga viti 1813, kur tomasz Klossoëski, një ushtar polak, duke luftuar nën Napoleonin afër Leipcingut ishte i plagosur seriozisht. Ai kërkoi Zonjën Tonë, duke iu lutur që të mos lejonte që të vdiste në tokë të huaj. Sipas legjendës, ajo iu paraqit atij me një kururë të artë, një fustan të errët të kuq, me një mantel të artë, dhe duke mbajtur një shqiponjë të bardhë në të djathtën e saj. Ajo ngushëlloi ushtarin dhe i premtoi se do të shërohej dhe do të kthehej në Poloni.[2] Tomasz u udhëzua drejt bërjes së një imazhi të saj, dhe ta vendoste në një vend publik ashtu që Njerëzit e mi do të luten para këtij imazhi dhe do të tërheq shumë zemërgjerësi në duart e mia në kohërat më të vështira të gjykimit.[3]

Me bucelë 120 metra e gjatë dhe 77 metra e gjerë, me kupë qiellore 98 metra të lartë, dhe me një kullë 141.5 metra e lartë, është kisha më e madhe në Poloni dhe një nga më të mëdhat në botë. Kisha i dedikohet Zonjës Sonë të dhimbjeve, Mbretëreshë e Polonisë ikona e së cilës, që ka mundësi të datojë nga shekulli 18-të, është e paraqitur në altarin kryesor të bazilikës. Kjo është një nga vendet kryesore të pelegrinazheve të Polonisë.[4]

Papa John Paul II e bekoi bazilikën në vitin 1999.[5]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Guardian; June 20, 1998. Texnews.com Arkivuar 2 shkurt 2014 tek Wayback Machine
  2. ^ ""The Virgin of Lichen", The Mary Page, University of Dayton". Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2015. Marrë më 3 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Thomas, William. "Our Lady of Lichen, Poland", Catholic Voice, June 21, 2009". Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2013. Marrë më 3 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Moved by Mary: The Power of Pilgrimage in the Modern World by Anna-Karina Hermkens, Willy Jansen, Catrien Notermans 2009 ISBN 0-7546-6789-8 page 99
  5. ^ Vaticanwebsite: John Paul II at Lichen