Konin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Konin
Qytet
noform
Sheshi i tregut
Stema_figura
Stema e Koninit
Vendndodhja
Konin is located in Polonia
Konin
Konin

Koordinatat: 52°13′V 18°16′L / 52.217°V 18.267°L / 52.217; 18.267

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Józef Nowicki
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 82.2 km2
Lartësia 88 m (m.n.d.)
Popullsia 75,607 banorë
Dendësia 919 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Para vitit 1293
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 62-500 deri 62-510
Prefiksi (+48) 63
Targa PN

Konin është qytet në qendër të Polonisë. Më 2016, qyteti ka pasur 75,607 banorë.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e parlamentit të cilët janë zgjedhur nga zona elektorale e Koninit:

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Wakefield's twin towns". Wakefield City Council. Marrë më 2013-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "International Relations". joniskis.lt. Marrë më 29 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)