Sundsvall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sundsvall
Qytet
noform
Qendra e qytetit, pamje nga Södra Berget, Suedi
Vendndodhja
Sundsvall is located in Suedia
Sundsvall
Sundsvall

Koordinatat: 62°24′V 17°19′L / 62.400°V 17.317°L / 62.400; 17.317

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Medelpad
Qarku Västernorrland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27.46[1] km2
Popullsia 51,354 banorë
Dendësia 1.847 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 85X XX
Prefiksi 060
Faqja Zyrtare www.sundsvall.se

Sundsvall është qytet në provincën Medelpad, Suedi. Qyteti ka pasur 51,354 banorë më 2010.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sundsvall ka klimë të butë. Temperatura më e lartë e cila është regjistruar ishte 33 °C më 26 korrik 1994. Temperatura më e ulët e cila është regjistruar ishte -33.6 °C më 31 dhjetor 1978.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Sundsvall-Timrå ndodhet rreth 21 kilometra në veri të qytetit, 8 kilometra në lindje të Timrå dhe 32 kilometra në jug të Härnösand. Aeroporti është i njohur ndryshe si Midlanda.

Ura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ura Sundsvall është 2,109 metra e gjatë dhe është ura e katërt më e gjatë në Suedi. Kjo urë është hapur për trafikë më 8 dhjetor 2014.[2]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tätorternas landareal, folkmängd och invånare per km2 2005 och 2010" (në suedisht). Statistics Sweden. 14 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 janar 2012. Marrë më 10 janar 2012.
  2. ^ Sundsvallsbron är öppen för trafik, SVT Mittnytt December 18, 2014 (Suedisht)