Beek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Beek (kthjellim).


Beek
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Beek (Limburg).svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Limburgu – stema Limburgu
Kryeqëndra Beek
Statistika dhe Territori
Koordinatat 50°56′22″V 5°47′46″L / 50.93944°V 5.79611°L / 50.93944; 5.79611 (Beek)Koordinatat: 50°56′22″V 5°47′46″L / 50.93944°V 5.79611°L / 50.93944; 5.79611 (Beek)
Sipërfaqja 21 km2
Popullsia 16.525 banorë 2011
Dendësia 786,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 046
Kodi Postar 6176, 6190-6199
Kodi statistikor 0888
Beek is located in Hollandë
Beek
Beek
Beek – harta_foto
www.gemeentebeek.nl

Beek është një bashki në provincën LimburguHolandë me sipërfaqe 21 km² dhe popullsi 16525 banorë[1]. Beek është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Limburgu