Beli (Klos)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg Beli (Klos)
Noimage.png
Emri: Bel
Qarku: Qarku i Dibrës
Rethi: Rrethi i Dibrës
Komuna: Komuna Klos
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka

Beli është një fshat në Shqipëri I cili ndodhet 3 km larg nga bashkia Klos,para vitit 90 ka qenë i bashkuar me fshatin Unjate, kufizohet me fshatin Unjate Dars dhe Fullqet, fshat me reliev kodrinor të thyer, pjesa më e madhe vuan nga mungesa e ujit, dhe rruga automobilistike, edhe në ditët e sotme punimi i tokave behet me mjete primitive, në anën jugore të fshatit burojnë gurrat e ftohta, në kanionin e Xhabzes, që eshte një bukuri me vete, prej aty kalon dhe një degë e lumit Mat që quhet Sheu,ndan Fshatin Dars dhe Bel,por që buron nga Xibrri.Ky Lum nder vite eshte përdorur për vaditje nga fshati Bel Fullqet dhe Dars, Klima është mesatare.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]