Plani i Bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Albi Spahiu
Noimage.png
Popullsia
 • Total35−50 Banore
Faqja zyrtarewww.facebook.com/PlaniIBardh.

Plani i Bardhë është një fshat në Shqipëri...ku si fillim do behen disa punime me rastin e rruges se arberit do ndertohet nje hotel turistik.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Plani I Bardhe ndodhet ne nje lugine te rrethit te Matit dhe ne ane te tij ka rrugen kryesore qe lidh qytetin e Bulqizes-Krasten-Shupenzen dhe Peshkopine. Emrin e tij e ka marre nga heroi i madh shqiptar Skenderbeg.

Ne kete fshat ndodhen per rreth 40-50 familje duke qene se shume familje u detyruan te shperngulen per arsye te mungeses se ujit te pishem pas germimeve minerale te galerive qe vijuan posht tij ne hyrje te fshatit Shengjun.

Fshati ka edhe nje faqe te tij ne facebook ku behen postime te rregullta me fotografi te traditave Matjane dhe ato per rreth ku ju mund ta gjeni nese klikoni linkun https://www.facebook.com/PlaniIBardh ose kerkoni me emrin : Plani I Bardh

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.