Bell hooks

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gloria Jean Watkins (e lindur më 25 shtator 1952), e njohur më mirë nga emri i saj i artit bell hooks[1], është një autore amerikane, feministe dhe aktiviste sociale. Emri "Bell Hooks" rrjedh nga ajo e gjyshes së nënës së saj, Bell Blair Hooks.[2]


Fokusi i shkrimit të Hooks ka qenë kryqëzimi i racës, kapitalizmit dhe gjinisë, dhe asaj që ajo e përshkruan si aftësinë e tyre për të prodhuar dhe përjetësuar sisteme të shtypjes dhe dominimit të klasës. Ajo ka botuar mbi 30 libra dhe artikuj të shumtë shkencorë, u shfaq në filma dokumentarë dhe ka marrë pjesë në leksione publike. Ajo ka trajtuar racën, klasën dhe gjininë në arsim, art, histori, seksualitet, media dhe feminizëm. [3]

Në vitin 2014, ajo themeloi institutin Hooks i njohur si Kolegji Berea, në Berea, Kentucky. [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dinitia Smith (shtator 28, 2006). "Tough arbiter on the web has guidance for writers". The New York Times. fq. E3. But the Chicago Manual says it is not all right to capitalize the name of the writer bell hooks because she insists that it be lower case. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ hooks, bell, "Inspired Eccentricity: Sarah and Gus Oldham" in Sharon Sloan Fiffer and Steve Fiffer (eds),Family: American Writers Remember Their Own, New York: Vintage Books, 1996, p. 152. hooks, bell, Talking Back, Routledge, 2014 [1989], p. 161.
  3. ^ "Bell Hooks Biography - life, childhood, children, name, school, mother, young, book, information, born". www.notablebiographies.com. Marrë më 2016-04-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "About the bell hooks institute | bell hooks institute". bell hooks institute. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2016. Marrë më 2016-04-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)