Bengazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bengazi
بنغازي)
Qytet
noform
Qendra e Bengazit
Vendndodhja
Bengazi is located in Libia
Bengazi
Bengazi

Koordinatat: 32°7′0″V 20°4′0″L / 32.11667°V 20.06667°L / 32.11667; 20.06667

Administrimi
Shteti Flamuri Libia
Rajoni Kirenaika
Qarku Bengazi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 314 km2
Lartësia 2 m (m.n.d.)
Popullsia 631,555 banorë
 •  aglomerati 1,110,000 banorë
Dendësia 2,000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Prefiksi (+218) 61
Koordinatat 32° 7′ 0″ Veri

20° 4′ 0″ Lindje

Bengazi (arab. بنغازي) është qyteti i dytë më i madh i Libisë, qyteti më i madh në rajonin Barka, dhe ish-kryeqyteti i përbashkët i Libisë. Në vitin 2014, qyteti u bë de facto kryeqyteti legjislativ i Libisë, megjithë atë kuvendi i shtetit, i quajtur Mexhlis el Nuvab,[1]u mblodh në Tobruk sipasn verës së vitit 2014, për shkak të sigurisë së dobët në Bengazi. Zona e gjerë metropolitane e Bengazit (e cila përfshin qytetet jugore të Giminisit dhe Sulukut) është gjithashtu një qark i Libisë. Ky qytet port ndodhet në bregun e Detit Mesdhe.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Libya prepares to move parliament to Benghazi". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2015. Marrë më 1 shtator 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

 Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]