Jump to content

Benjamin Hornigold

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kapiteni Benjamin Hornigold (1680-1719) ishte një pirat anglez që operoi gjatë fundit të Epokës së Artë të Piraterisë.

I lindur në Angli në fund të shekullit të 17-të, Hornigold filloi karrierën e tij pirate në vitin 1713, duke sulmuar anijet tregtare në Bahamet. Ai ndihmoi në krijimin e "Republikës së Piratëve" në Nassau dhe më 1717 ishte kapiteni i një prej anijeve më të armatosura në rajon, të quajtur Ranger. Pikërisht në këtë kohë ai emëroi Edward Teach, më i njohur në librat e historisë si "Mjekra e zeze", si të dytin në komandë. I ndërgjegjshëm për të mos sulmuar anijet e udhëhequra nga britanikët gjatë karrierës së tij, ekuipazhi i tij përfundimisht u lodh nga taktikat dhe Hornigold u votua si kapiten. Në dhjetor 1718, Hornigold pranoi faljen e mbretit për krimet e tij dhe u bë një gjuetar piratesh, duke ndjekur ish-aleatët e tij në emër të Guvernatorit të Bahameve, Woodes Rogers. Ai u vra kur anija e tij u shkatërrua në një shkëmb afër Spanjës së Re gjatë sezonit të uraganeve të vitit 1719.

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme e Hornigold është e paregjistruar, megjithëse nganjëherë njerëzit pretendojnë se ai ka lindur në qarkun anglez të Norfolk, ku shfaqet mbiemri Hornigold ose Hornagold. Nëse është kështu, ai mund të ketë shërbyer fillimisht në det në bordin e anijeve porti i të cilave ishte ose King's Lynn ose Great Yarmouth.[1] Aktet e tij të para të dokumentuara të piraterisë u zhvilluan në dimrin e viteve 1713-1714, kur ai përdori periaguas (kanoja me vela) dhe lundrimin Happy Return, së bashku me Daniel Stillwell, John Cockram, dhe John West[2] për të kërcënuar anijet tregtare në brigjet New Providence dhe kryeqytetit të tij Nassau, ku ai kishte krijuar një republikë 'Privateers' ose 'Piratësh'.[3] Vetë Hornigold lundroi me një anije të quajtur Marianne. Në vitin 1717, Hornigold kishte në komandën e tij një pistoletë me tridhjetë armë që ai e quajti Ranger, e cila ishte ndoshta anija më e armatosur në rajon, dhe kjo i lejoi atij të kapte anije të tjera pa u ndëshkuar.[4]

I dyti në komandë i Hornigoldit gjatë kësaj periudhe ishte Edward Teach, i cili më vonë do të njihej më mirë si Mjekra e zeze.[4] Kur Hornigold mori komandën e Ranger, ai delegoi kapitenin e grupit të tij të mëparshëm te Teach. Në pranverën e vitit 1717, dy kapitenët e piratëve kapën tre anije tregtare me radhë, një spanjolle që mbante 120 fuçi miell të nisur për në Havana, një tjetër një shpat Bermudian me një ngarkesë shpirtërore dhe e treta një anije portugeze që udhëtonte nga Madeira me një ngarkesë. e verës së bardhë.[5][6]

Në mars 1717, Hornigold sulmoi një anije tregtare të armatosur të dërguar në Bahamas nga Guvernatori i Karolinës së Jugut për të gjuajtur piratët. Tregtari u arratis duke u rrëzuar në tokë në Cat Cay, dhe kapiteni i tij më vonë raportoi se flota e Hornigold ishte rritur në pesë anije, me një ekuipazh të kombinuar prej rreth 350 piratësh.[6] Në prill të vitit 1717, Hornigold u regjistrua se vepron së bashku me kapitenin Napin (ose Napping), duke plaçkitur disa anije jashtë Xhamajkës, Puerto Bello dhe Kubës përpara se të përndiqej nga luftanija HMS Winchelsea. Hornigold kishte futur më parë në bord një kirurg të quajtur John Howell, por e liroi atë në Nassau; kur pirati francez Jean Bonadvis u përpoq të detyronte Howell-in në anijen e tij më vonë në prill 1717, Hornigold pranoi Howell-in të kthehej në bord për ta mbrojtur atë.[7] Pasi u ndanë me Napin në qershor ose korrik, ata lundruan së bashku në mënyrë sporadike deri në tetor 1717.[8]

Hornigold është regjistruar se kishte sulmuar një shpat në brigjet e Hondurasit, por siç rrëfeu një nga pasagjerët e anijes së kapur, "ata nuk na lënduan më shumë sesa na morën pjesën më të madhe të kapelave tona, pasi ishin dehur një natë më parë, siç na thanë dhe hodhën të tyret në det”.[9] Në shtator 1717, Hornigold dhe Teach takuan Majorin Stede Bonnet dhe anijen e tij Revenge. Bonnet, pasi u plagos në betejë, ia dorëzoi komandën e tij Teach. Në tetor, flotës iu shtua një tjetër depo.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Konstam 2006, f. 62.
  2. ^ Fictum, David (26 korrik 2015). ""The Strongest Man Carries the Day," Life in New Providence, 1716-1717". Colonies, Ships, and Pirates (në anglisht). Marrë më 4 gusht 2017.
  3. ^ Woodard, Colin (2007). The Republic of Pirates (në anglisht). Harcourt, Inc. fq. 88–89. ISBN 978-0-15-603462-3. Arkivuar nga origjinali më 2020-01-04. Marrë më 2008-12-05.
  4. ^ a b Konstam 2006, f. 63.
  5. ^ Letter from Captain Mathew Musson to the Council of Trade and Plantations, July 5, 1717
  6. ^ a b Konstam 2006, f. 64.
  7. ^ Woodard, Colin (2008). The Republic of Pirates: Being the True and Surprising Story of the Caribbean Pirates and the Man Who Brought Them Down (në anglisht). Orlando FL: Houghton Mifflin Harcourt. ISBN 978-0547415758.
  8. ^ Fictum, David (18 tetor 2015). "The Firsts of Blackbeard: Exploring Edward Thatch's Early Days as a Pirate". Colonies, Ships, and Pirates (në anglisht). Marrë më 17 korrik 2017.
  9. ^ Earle 2003, f. 179.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]