Benjamin Rojas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Benjamin Rojas lindi më 16 prill 1985La Plata, Argjentinë. Rojas është aktor dhe këngëtar argjentinas.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Benjamin mbushi 12 vjet, Cesar Silvio axha i tij fotograf mori disa foto te tij, dhe u dërgoi disa axhensive ne Buenos Aires Argjentin.

Dhe nuk zgjidhej, ne asnjë rol, sepse siç thoshte ai, sapo dilja para kamerës nuk thoja azgje.

Telenovela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chiqutitias[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraqitet ne televizion për here te par ne vitin 1998 ne novele Argjentinase Chiquititas, një novel me producentë Cris Morena, dhe roli i Benjaminit ishte Yago. Gjithashtu interpretoi Bautistan ne po te njëjtën telenovel. Ne vitin 2001 mbas 3 vitesh sukses, xhiron filmin Chiquittias, dhe Rincon De Luz, ne qytetin Villa La Angostura, Patagonia Argentina.

Rebelde Way[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 2002 i zgjedhur përsëri nga Cris Morena por tani me një projekt te ri te për adoleshent te quajtur Rebelde Way, qe arriti shikueshmëri te madhe ne Ekuador, ARGJENTIN, ne vendet e Amerikës Latine, Evropë etj. Aty quhej Pablo Bustamante djali i kryebashkiakut te Buenos Aires. Ai shkon ne shkollën me prestigjioze ne vend Elite Way School, qe shkollohen fëmijët e njerëzve me te njohur te vendit. Personazhi i Pablos merr pjes edhe ne grupin Erreway me tre shokët e tij te klasës Mia, Manuel dhe Marizza. Seriali Rebelde Way pati dy pjes ne pjesën e par (139 epizoda dhe ne te dytën 180 epizoda), qe u trasmetuan nga Telefe dhe Canal America. Ai po ashtu ka pasur një rol shum te rendesishem ne serialin Floricienta i cili është trasmetuar ne Kosove dhe ka pasur shumë sukses te madh, emri i Benja-s ne këtë serial ka qen Franko Fricenualden. Benjamin ka luajtur edhe ne Alma Pirata, ne një episod te sezonit -te I te Casi Angeles, dhe ne sezonin e III te Casi Angeles III, episoda.

- Ka pasur rolin kryesor ne La Leyenda, dhe po ashtu koheve te fundit është duke u marr me xhirimet e serialit me te ri te CRIS MORENA GROUP JAKE BLAKE - ku Benja interpreton dy role, ne njeren an ne rolin e një superstar - superylli - dhe ne anën tjetër te rolit te një djali te urt qe rrin gjithmonë duke mësuar, formula te ndryshme matematikore. Benja është ndar nga e dashura e tij Maria Del Cierro vitin e kaluar-ende nuk dihet se me kënd është ne lidhje.