Benjamin Rojas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Benjamin Rojas lindi më 16 prill 1985La Plata, Argjentinë. Rojas është aktor dhe këngëtar argjentinas.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kur Benjamin mbushi 12 vjet, Cesar Silvio axha i tij fotograf mori disa foto te tij ,dhe u dergoi disa axhensive ne Buenos Aires Argjentin.

Dhe nuk zgjidhej, ne asnje rol, sepse siq thoshte ai, sapo dilja para kameres nuk thoja azgje.

Telenovela[redakto | redakto tekstin burimor]

Chiqutitias[redakto | redakto tekstin burimor]

Paraqitet ne televizion per her te par ne vitin 1998 ne novele Argjentinase Chiquititas,nje novel me producente Cris Morena,dhe roli i Benjaminit ishte Yago. Gjithashtu interpretoi Bautistan ne po te njejten telenovel. Ne vitin 2001 mbas 3 vitesh sukses,xhiron filmin Chiquittias,dhe Rincon De Luz,ne qytetin Villa La Angostura, Patagonia Argentina.

Rebelde Way[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne vitin 2002 i zgjedhur perseri nga Cris Morena por tani me nje projekt te ri te per adoleshent te quajtur Rebelde Way,qe arriti shikueshmeri te madhe ne Ecuador,ARGJENTIN,ne vendet e Amerikes Latine,Europ etj. Aty quhej Pablo Bustamante djali i kryebashkiakut te Buenos Aires. Ai shkon ne shkollen me prestigjioze ne vend Elite Way School,qe shkollohen femijet e njerzve me te njohur te vendit. Personazhi i Pablos merr pjes edhe ne grupin Erreway me tre shoket e tij te klases Mia,Manuel dhe Marizza. Seriali Rebelde Way pati dy pjes ne pjesen e par(139 epizoda dhe ne te dyten 180 epizoda),qe u trasmetuan nga Telefe dhe Canal America. Ai po ashtu ka pasur nje rol shum te rendesishem ne serialin Floricienta i cili është trasmetuar ne Kosove dhe ka pasur shum sukses te madh,emri i Benja-s ne ket serial ka qen Franko Fricenualden. Benjamin ka luajtur edhe ne Alma Pirata,ne nje episod te sezonit -te I te Casi Angeles,dhe ne sezonin e III te Casi Angeles III, episoda. -Ka pasur rolin kryesor ne La Leyenda,dhe po ashtu koheve te fundit është duke u marr me xhirimet e serialit me te ri te CRIS MORENA GROUP JAKE BLAKE-ku Benja interpreton dy role,ne njeren an ne rolin e nje superstar-superylli-dhe ne anen tjeter te rolit te nje djali te urt qe rrin gjithmon duke mesuar,formula te ndryshme matematikore. Benja është ndar nga e dashura e tij Maria Del Cierro vitin e kaluar-ende nuk dihet se me kend është ne lidhje.