Jump to content

Cris Morena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

María Cristina De Giacomi lindi më 23 gusht 1956Buenos Aires, Argjentinë. Cris Morena është një aktore dhe producentë telenovelave argjentinase dhe e njohur për telenovelat e famshëm të saj si Chiquititas, Rebelde Way, Floricienta, Amor Mío, Alma Pirata dhe Casi Ángeles. Më 2002 ajo themeloi Cris Morena Group, një kompani për prodhime telenovelave, e cila prodhoi mbi dhjetë telenovela te suksesshme.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka filluar te punoi si modele qysh nga mosha 17 vjeçare dhe ka qenë fetyra e Lee jeans për një kohë. Pastaj e njohi Gustavo Yanklevich dhe ata u dashuruan në njeri tjetrin...

Gustavo është Franco te Pasion de Gavilanes. Me kohë Gustavo është bërë një nga fetyrat më të njohura te televizionit Argjentinas që më vonë u bë edhe drejtor i Telefes.

1974 Cris dhe Gustavo janë martuar ku patën dy fëmijë Romina dhe Tomas, kështu Cris filloi te tërhiqet, që të mund të kujdesej për të dy.

Ne vitin 1980 Cris Morena filloi të shkruaj tekste këngësh, tash Cris është një prej shkrimtareve më të mira Argjentinase.

Cris u kthye në Argjentinë në vitin 1991, si produktore në telenovelën "Jugate con migo" (Eja luaj me mua) në at kohë ishte e martuar me Gustavon !

Ajo gjithmonë serialet e saj bënte me tinejxher, dhe këtu në "Eja luaj me mua" çdo sezon ndërronte tinejxherët, nga 8 duke e shoqëruar telenovelën me këngë, dhe vallëzime. Ky show ka fituar çmimin Martin Fierro dhe shumë çmime të tjera.

Ku nxorren katër albume, dhe te gjitha këto, te shkruara nga Cris Morena dhe Carlos Nelson. Me vone Cris duke menduar per sezonin e ri ,i bie ne mend te bej Chiquititas (Vajzat e vogla).

Mbas 7 sezonave te Chiquititas Cris Morena pati një zënke me Telefen kështu që bën që të mos vazhdonte, kontrata e saj me ta.

Më vonë Cris vendos të bej një serial për të ri të quajtur Rebelde Way, "i njohur në Kosovë" (conocido en Kosova), kësaj radhe Cris, pa ndihmen e telefes por me Cris Morena Group.

Në Rebelde Way bënin pjesë edhe anëtaret e fundit të Chiquititas, si Luisana Lopilato, Benjamin Rojas, Felipe Colombo, Camila Bordonaba.

Kjo ishte ber ne bashkëpunim me Yar Dorin, që ishte producenti më i fort dhe më i pasur në Izrael. -Cris tani ne prill do filloj me pjesen e 4 te Casi Angeles,mbas 3 pjeseve te sukseshme ne Argjentin,Izrael,Meksik e ne vende te tjera. Cris po ashtu është duke punuar ne telenovelen Jake Blake me aktorin e njohur Argjentinas Benjamin Rojas,dhe me Viktoria Mauretten