Floricienta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florencia Bertotti

Floricienta është një telenovel argjentinas e Cris Morena Group. Në Kosovë është transmetuar Floricienta në kanalin KTV. Ne Shqipëri transmetohet aktualisht ne kanalin Shijak Tv.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Florensia është protagonistja e serialit. Ajo është 19 vjeç, nje vajze e varfer por me shume endrra. Gjithmone e shkathet dhe e gezuar. Jeta e saj ndryshon kur takon Federico Fritzenwalden, djalin e madh te nje famlijeje shume te pasur prinderit e te cilit kane vdekur ne nje aksident. Federico është kryetari i famlijes dhe ka 5 vellezer me te vegjel (Franco, Nico, Maia, Tomas dhe Martin) te cilet jetojne me te ne nje shtepi te madhe. I riu ka nje personalitet te hidhur, te ftohte dhe te ashper derisa dashurohet me Flor. Por ai ka nje te dashur e cila quhet Delfina e cila don te martohet me te vetem per parate e tij. Vellezerit e Federicos e urrejne Delfinan por ne te kundert e adhurojne Florensian dhe bejne te mundur qe ajo te behet dadoja e tyre. Dashuria e Florit dhe Federicos do te çele pas shume peripecishe. Por vdekja e Federicos ne fund do te lere nje shenje te hidhur ne jeten e Florensias.

Televizionet që është shfaqur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Kanali Premiera Shfaqja javore Shënime Episodi i fundit
Argjentina Argentina Canal 13 15 mars 2004 7:00 PM dhjetor 2005
Stampa:Country data World Latin America,Spain Disney Channel dhjetor 2004 - janar 2005 4:00, 6:00, 8:30 PM shtator 2007
Izraeli Israel Jetix 7:00 PM 31 gusht 2006
Spanja Spain TVE1 & TVE2 disney channel Cuurrently second season in SONY ENTERTAINMENT TV Also available on official DVDs
Stampa:Country data World Europe,Asia,Africa TVE Internacional 4:40 PM gusht 2007
Venezuela Venezuela La Tele 7:00 PM sezoni i 2të në RCTV
Peru Peru ATV
Greqia Greece ET1 mars 2005 14:00 PM nëntor 2007
Hungaria Hungary RTL Klub February 2005 15:40 PM Monday-Friday Reruns on Hálózat TV
Ekuador Ecuador Ecuavisa 2nd season on Teleamazonas
Bolivia Bolivia Red Uno
Stampa:Country data Dominican Republic Dominican Republic Antena Latina - Canal 7
Lituania Lithuania BTV Changed name- "Pelenes istorija"
Kosta Rika Costa Rica Repretel Canal 6
Panama Panama TVN
Paraguaji Paraguay Telefuturo
Stampa:Country data El Salvador El Salvador TCS Canal 4
Meksika Mexico Canal 56 7:00 PM weekends
Kanadaja Canada Nuevo Mundo Television
Qiproja Cyprus ANT1 Cyprus July 2007 Weekdays 12:15 p.m.
Kosova Kosovo KTV 2007-2008 17:30p.m.Monday-Friday
Portugalia Portugal Disney Channel 23:30 p.m Monday-Friday
Bosnja dhe Hercegovina Bosnia and Herzegovina OBN January 2008 4:00 PM Monday-Friday
Stampa:Country data World Puerto Rico and parts of United States CaribeVisión March 31, 2008 6:30 PM Monday-Thursday
Stampa:Country data World Italy,French Speaking Europe & Africa Cartoon Network April 7 & 14, 2008 5:30 PM, 6:45 PM

Aktoret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kenget[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1ª temporada (Sezoni i Pare)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Chaval Chulito nga Flor
 • Pobres los ricos nga kasti i Floricienta
 • Ven a Mi nga Franco dhe Flor, ka edhe nje version akustik
 • Mi vestido azul by Flor, it has an acoustic version too
 • Kikiriki by Facha and Flor
 • Por que by Flor , it has an acoustic version too
 • Quereme sólo a mí by Delfina
 • Y así será by Flor and Federico
 • Un, dos, tres by Flor, opening song
 • Y la vida by Flor and Federico
 • Tic-Tac by Flor
 • Los niños no mueren by Flor

2ª temporada (Sezoni i Dyte)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Corazones al viento (by Flor) (Kengta Hyrese)
 • Cosas que odio de vos (By Flor and Maximo)
 • Flores Amarillas (By Flor)
 • Que esconde el conde (By Flor)
 • Desde que te vi (By Franco)
 • Ding dong (By Flor)
 • Un enorme dragón (By Flor)
 • Caprichos (By Delfina)
 • Vos podés (By Flor)
 • Te siento (By Flor)
 • A bailar (Cast Floricienta)
 • Hay un cuento (By Flor)
 • Algo de ti (by Lorenzo)
 • Contigo amigo (by Franco)
 • Tu (by Flor and Maximo)

Cd-te[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Floricienta ka 7 Cd :

 • 1) Floricienta y su banda [2004]
 • 2) Floricienta y su banda karaoke [2004]
 • 3) Floricienta [2005]
 • 4) Floricienta karaoke [2005]
 • 5) Floricienta especial navidad - Christmas special edition (2007)
 • 6) Floricienta princesa de la terazza - the balcony princess (2006)
 • 7) Floricienta grandes éxitos- greatest hits - (2007)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]