Bernë (Gjermani)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 53°11′V 8°29′L / 53.183°V 8.483°L / 53.183; 8.483

Bernë (Gjermani)
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Saksonia e Ulët
Qarku Wesermarsch
Kryetari i Bashkisë Franz Bittner
Partia asnjë parti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 85,2 km2
Popullsia 6.917 banorë
Dendësia 81 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 27804
Prefiksi 04406, 0421
Faqja Zyrtare berne.de

Bernë është një komunë në rrethin e Wesermarschit, në Saksonisë e UlëtGjermani. Qyteti vendoset në bregun e majtë të lumit Weser dhe është 20 km në lindje nga Oldenburgu dhe 25 km në veriperëndim nga Bremeni.