Bernice Ofei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bernice Ofei është një artiste fituese çmimesh ungjillore nga Gana.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bernice Offei ka 6 albume të veta, 6 nga të cilat i regjistroi në vitin 2007 me titull "Jeta". Të cilat fituan dy çmimet gjatë edicionit të 10-të të MTN Gana Music Awards si Performanca më e Mirë Vokale e Femrës dhe Kompozitorja e vitit. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bernice është një bankere nga profesioni dhe ka punuar me Bankën Standard Chartered. [2]


Albumet në studio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detajet e albumit Ref
We are Victors
  • viti i lançimit: 1991
[3]
Hold On
  • viti i lançimit: 1991
[3][4]
Me Kosu
  • viti i lançimit: 2003
[3]
Grateful
  • viti i lançimit: 2004
[4]
Life
  • viti i lançimit: 2007
[3]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bernice mbaroi arsimin e mesëm në Shkollën Achimota në Accra, Gana. Ajo mban një MPhil në shkenca kulture nga Universiteti i Ganës dhe një MSc në Teknologjinë e Informacionit nga Mbretëria e Bashkuar. [1] Ajo është e njohur gjerësisht për këngët e saj hit "Hold On" dhe "Life is short". [5]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka dy fëmijë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "GOD HAS BEEN FAITHFUL……BERNICE OFFEI". Modern Ghana. Modern Ghana. Marrë më 30 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Bernice Offei now into Full Time Music - 233 Live News" (në anglishte amerikane). 2016-04-05. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2016. Marrë më 2016-07-31.
  3. ^ a b c d Amarteifio, Nii Amarh. "GOD HAS BEEN FAITHFULBERNICE OFFEI" (në anglishte britanike). Marrë më 2016-07-31.
  4. ^ a b "Bernice Is Different". www.ghanaweb.com. Marrë më 2016-07-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Bernice Offei quits banking to be a full time gospel artiste". Ghana mma. Ghana mma. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2016. Marrë më 31 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)