Jump to content

Beteja e Andrassosit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Andrassosit

Shfaqja e fluturimit të Sayf al-Dawla në skylitët e Madridit
Data8 Nëntor 960
Vendodhja
Andrassos ose Adrassos, kalojnë Kylindros
Pasoja Fitore totale bizantine
Palët pjesëmarrëse
Perandoria Bizantine Hamdanid Emiratet e Aleppos
Komandantët dhe udhëheqësit

Leo Pokas i Riu

Constantine Maleinos
Sayf al-Dawla

Beteja e Andrassosit ose Adrassos ishte një angazhim i zhvilluar në vjeshtën e vitit 960 në një kalim malor të paidentifikuar në Malet e Demait, midis Bizantinëve, të udhëhequr nga Leo Phokas i Riu dhe forcat e Emiratit Hamdanid të Alepos nën emirin Sayf al-Dawla . Duke përfituar nga mungesa e shumicës së ushtrisë bizantine në fushatën kundër Emiratit të Kretës, princi Hamdanid pushtoi Azinë e Vogël dhe kontrolloi gjerësisht. Pas kthimit, ushtria e tij u përplas me Leo Phokas në kalimin e Andrassos. Sef al-Dawla vetë mezi u arratis, por ushtria e tij u asgjësua. Pas një sërë humbjesh bizantine në vitet e mëparshme,kjo betejë më në fund shkatërroi fuqinë e emirit Hamdanid.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]