Beteja e Britanisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një bombardues gjerman Luftwaffe Heinkel He 111 duke fluturuar mbi Wapping dhe Ishullin e Qenve në Lindjen e Londrës në fillimin e bastisjeve të mbrëmjes të Luftwaffe më 7 shtator 1940.

Beteja e Britanisë (gjermanisht: die Luftschlacht um England, "Beteja ajrore për Anglinë") ishte një fushatë ushtarake e Luftës së Dytë Botërore, në të cilën Forcat Ajrore Mbretërore (RAF) dhe Armët Ajrore të Flotës të Mbretërisë (FAA) Marina Mbretërore mbrojti Mbretërinë e Bashkuar (MB) kundër sulmeve në shkallë të gjerë nga forcat ajrore të Gjermanisë naziste, Luftwaffe. Ishte fushata e parë e madhe ushtarake e luftuar tërësisht nga forcat ajrore. Britanikët e njohin zyrtarisht kohëzgjatjen e betejës si nga 10 korriku deri më 31 tetor 1940, e cila përputhet me periudhën e sulmeve të natës në shkallë të gjerë të njohur si Blitz, që zgjati nga 7 shtatori 1940 deri më 11 maj 1941. Historianët gjermanë nuk e ndjekin këtë nënndarje dhe e konsiderojnë betejën si një fushatë të vetme që zgjat nga korriku 1940 deri në maj 1941, duke përfshirë Blitz.

Objektivi kryesor i forcave gjermane ishte të detyronin Britaninë të binte dakord për një zgjidhje paqeje të negociuar. Në korrik 1940, filloi bllokada ajrore dhe detare, me Luftwaffe që synonte kryesisht autokolonat e transportit bregdetar, si dhe portet dhe qendrat e transportit detar si Portsmouth. Më 1 gusht, Luftwaffe u drejtua të arrinte epërsinë ajrore mbi RAF, me qëllim të paaftësimit të Komandës Luftarake RAF; 12 ditë më vonë, ajo i zhvendosi sulmet në fushat ajrore dhe infrastrukturën e RAF. Ndërsa beteja përparonte, Luftwaffe synoi gjithashtu fabrikat e përfshira në prodhimin e avionëve dhe infrastrukturën strategjike. Përfundimisht, ajo përdori bombardime terroriste në zona me rëndësi politike dhe mbi civilët.

Gjermanët kishin mposhtur me shpejtësi Francën dhe Vendet e Ulëta, duke e lënë Britaninë të përballej me kërcënimin e pushtimit nga deti. Komanda e lartë gjermane njohu vështirësitë e një sulmi në det ndërsa Marina Mbretërore kontrollonte Kanalin Anglez dhe Detin e Veriut. Më 16 korrik, Hitleri urdhëroi përgatitjen e Operacionit Deti Lion si një sulm i mundshëm amfib dhe ajror në Britani, që do të pasohej pasi Luftwaffe të kishte epërsi ajrore mbi Kanalin. Në shtator, bastisjet e natës të Komandës Bombarduese të RAF ndërprenë përgatitjen gjermane të maunave të konvertuara dhe dështimi i Luftwaffe për të mposhtur RAF-in e detyroi Hitlerin të shtynte dhe përfundimisht të anulonte Operacionin Deti Lion. Luftwaffe rezultoi i paaftë për të përballuar bastisjet gjatë ditës, por operacionet e tyre të vazhdueshme të bombardimeve të natës në Britani u bënë të njohura si Blitz.

Dështimi i Gjermanisë për të shkatërruar mbrojtjen ajrore të Britanisë për të detyruar një armëpushim (ose edhe një dorëzim të plotë) ishte humbja e parë e madhe gjermane në Luftën e Dytë Botërore dhe një pikë kthese vendimtare në konflikt. Beteja e Britanisë e merr emrin nga fjalimi i dhënë nga Kryeministri Winston Churchill në Dhomën e Komunave më 18 qershor: "Ajo që gjenerali Weygand e quajti 'Beteja e Francës' ka përfunduar. Unë pres që Beteja e Britanisë është gati të fillojë ."

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]