Beteja e Savrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Beteja e Savrës
Pjesë e the Luftërat otomane në Europë
Data 1385
Vendi Saurian field, afer Devoll (river)

result=Decisive Ottoman victory[1]

Pjesëmarrsit në konflikt
Perandoria Osmane

combatant2= Zeta commander1= Hayreddin Pasha


Komandantët dhe udhëheqësit
Balsha II
Ivaniš Mrnjavčević

Beteja e Savrës (fusha e Savrës, afër Lushnjës, sot Shqipëri) u bënë luftime më 18 shtator 1385 midis Osmanëve dhe një ushtrie shqiptare e shumë më të vogël megjithese akademia serbe shprehet per serbe [2]. Osmanët dolën fitimtarë dhe pjesa më e madhe e serbëve dhe të princave shqiptarë u bënë vasalë [3].

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Sedlar, Jean W., East Central Europe in the Middle Ages, 1000-1500, (University of Washington Press, 1994), 385.
  2. ^ Група аутора. Историја српксог народа II, Српска књижевна задруга, p. 40
  3. ^ Sedlar, Jean W. East Central Europe in the Middle Ages, 1000-1500, University of Washington Press, p. 385