Bette Davis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portret i Bette Davis nga filmi i vlerësuar me 10 çmime Oscar

Ruth Elizabeth "Bette" Davis (5 prill 1908 - 6 tetor 1989) ishte një aktore amerikane e filmit, televizionit dhe teatrit. Konsiderohet si një nga aktoret më të vlerësuara në historinë e kinemasë. Bette u vu re për gatishmërinë e saj për të luajtur role mospërfillës, karaktere të hidhur dhe të menduara për shfaqjet e saj në disa nga zhanret e filmi nga melodramat bashkëkohore të krimit, tek filmat historikë dhe periodikë si dhe komedi të rastit, edhe pse sukseset e saj më të mëdha ishin rolet e saj në dramat romantike.

Filmografia e përzgjedhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bret, David (2006). Joan Crawford: Hollywood Martyr. Carroll & Graf Publishers. ISBN 978-0-7867-1868-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Carr, Larry (1979). More Fabulous Faces: The Evolution and Metamorphosis of Bette Davis, Katharine Hepburn, Dolores del Rio, Carole Lombard and Myrna Loy. Doubleday and Company. ISBN 0-385-12819-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Chandler, Charlotte (2006). The Girl Who Walked Home Alone : Bette Davis, A Personal Biography. Simon and Schuster. ISBN 978-0-7432-6208-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Collins, Bill (1987). Bill Collins Presents "The Golden Years of Hollywood". The MacMillan Company of Australia. ISBN 0-333-45069-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Considine, Shaun (2000). Bette and Joan: The Divine Feud. Backinprint.com. ISBN 978-0-595-12027-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)