Betty Boop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Betty Boop
Dizajni i personazhit Betty Boop
Paraqitja e parëDizzy Dishes (1930)
Krijuar ngaMax Fleischer, me Grim Natwick dhe të tjerë.
Dubluar nga

Betty Boop është një personazh vizatimor i krijuar nga Max Fleischer, me ndihmën e animatorëve përfshirë Grim Natwick.[3][4][5] Ajo fillimisht u shfaq në serinë e filmave Talkartoons dhe Betty Boop, të cilat u prodhuan nga Fleischer Studios dhe u publikuan nga Paramount Pictures. Ajo u shfaq në 90 karikaturat teatrale midis viteve 1930 dhe 1939.[6] Ajo gjithashtu është shfaqur në comic strip dhe tregti masive.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Betty Boop bëri paraqitjen e saj të parë në filmin vizatimor Dizzy Dishes, të lëshuar më 9 gusht 1930, këstin e shtatë në serinë e Fleischer Talkartoons. Edhe pse Clara Bow shpesh i jepet përgjegjësi si frymëzimi për Boop,[7] disa thonë se ajo në të vërtetë filloi si një karikaturë e këngëtares Helen Kane, e cila performoi në një stil të ndarë nga shumë interpretues të ditës.

Frymëzuar nga një stil i performancës popullor, por jo nga ndonjë person specifik, personazhi u krijua fillimisht si një pudel franceze antropomorfe. Betty Boop u shfaq si një personazh mbështetës në dhjetë karikaturat si një vajzë flapper me më shumë zemër sesa truri. Në karikaturat individuale, ajo u quajt "Nancy Lee" ose "Nan McGrew" e drejtuar nga filmi Helen Kane Dangerous Nan McGrew (1930) - duke shërbyer shpesh - si e dashura e yllit të studios, Bimbo.

Brenda një viti, Betty bëri kalimin nga një racë e rastësishme e qenit njerëzor në një karakter femëror plotësisht njerëzor. Ndërsa shumë përgjegjësi i është dhënë Grim Natwick për ndihmën për të transformuar krijimin e Max Fleischer, kalimi i saj në një vajzë të bukur ishte gjithashtu pjesërisht për shkak të punës së Berny Wolf, Otto Feuer, Seymour Kneitel, "Doc" Crandall, Willard Bowsky, etj. dhe James "Shamus" Culhane.[8] Me publikimin e Any Rags? Betty Boop u krijua përgjithmonë si një karakter njerëzor.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Finding Her Voice". Fleischer Studios Incorporated (në anglisht). Fleischer Studios, Inc. and TM Fleischer Studios, Inc. Marrë më 5 shkurt 2016.
  2. ^ "Betty Boop Voice | Behind The Voice Actors" (në anglisht). Behind The Voice Actors. Marrë më 30 mars 2019.
  3. ^ Fleischer, Richard (2005). Out of the inkwell: Max Fleischer and the animation revolution (në anglisht). University Press of Kentucky. fq. 52. ISBN 978-0-8131-2355-4. he, Max Fleischer, was the sole creator ... acknowledged that many animators contributed ... not just Natwick, but also Seymour Kneitel, Myron Waldman, ...
  4. ^ Pointer (2017)
  5. ^ Associated Press (10 tetor 1990). "Myron Natwick, 100; Animated Betty Boop". The New York Times (në anglisht). fq. B-24. Marrë më 1 korrik 2009.
  6. ^ Lenburg, Jeff (1999). The Encyclopedia of Animated Cartoons (në anglisht). Checkmark Books. fq. 54-56. ISBN 0-8160-3831-7. Marrë më 6 qershor 2020.
  7. ^ See, for instance, the passing mention in McGuire, Carolyn. "Will Betty Boop Be A Big Hit as 'It?'" Chicago Tribune (20 mars 1985), a blurb for a television program
  8. ^ Pointer, Ray (2017). The Art and Inventions of Max Fleischer: American Animation Pioneer (në anglisht). McFarland & Co. fq. 116. ISBN 978-1476663678.