Jump to content

Bharath Dharma Jana Sena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bharath Dharma Jana Sena ( BDJS ) është një parti politike në Indi . Thushar Vellappally është presidenti i tanishëmn i BDJS. [1] [2] [3] [4] BDJS është një përbërës i Aleancës Demokratike Kombëtare në shtetin e Keralës. [5]

Bharath Dharma Jana Sena
ഭാരത് ധർമ്മ ജന സേന (Malajalam)
ShkurtesaBDJS
PresidentiThushar Vellappally
Sekretari i përgjithshëmT. V. Babu
Themeluar2015 dhjetor 01; 8 vite më parë (01-12-2015)
Përkatësia kombëtareNDA

BDJS është krahu politik i SNDP Yogam . Në vitin 1976, SNDP formoi Partinë Republikane Socialiste (SRP) e cila fitoi dy vende në zgjedhjet e Asamblesë Legjislative të Kerala të vitit 1982, por shpejt u katanids në harresë për shkak të çështjeve të brendshme. [6]

Në shkurt 2021, BDJS u nda dhe një fraksion nën udhëheqjen e M. K. Neelakandan Master-it shpalli një parti të re politike, Bharathiya Jana Sena (BJS). [7] BDJS është pjesë e administratës së qeverisë qendrore përmes kryesive të ndryshme të bordeve dhe korporatave qendrore.

Performanca zgjedhore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zgjedhjet e Asamblesë Legjislative të Keralës 2016, BDJS ishte pjesë e Aleancës Demokratike Kombëtare dhe konkurroi në 37 vende (nga 140) por nuk fitoi asnjë. [8] Në zgjedhjet Lok Sabhës 2019 në Kerala, BDJS konkurroi në 4 vende (nga 20) dhe nuk fitoi asnjë. Presidenti i partisë Thathar Vellapally konkurroi në Wayanad dhe humbi me një diferencë të madhe kundër Rahul Gandit . [9]

Rezultatet e zgjedhjeve Lok Sabha në Kerala
Viti i Zgjedhjeve Vendet e kontestuara Vendet e fituara Gjithsej Vota Përqindja e votave +/- Voto
2019 4
0 / 20
380,847 1.88% I ri
Rezultatet e zgjedhjeve të Asamblesë Legjislative të Keralës
Viti i Zgjedhjeve Vendet e kontestuara Vendet e fituara Gjithsej Vota Përqindja e votave +/- Voto
2021 21
0 / 140
217,445 1.06% Decrease 2,94%
2016 36
0 / 140
795,797 4,00% I ri
  1. ^ Press Trust of India (5 dhjetor 2015). "SNDP launches new political outfit, Bharat Dharma Jana Sena". Marrë më 12 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "SNDP Yogam's political wing Bharat Dharma Jana Sena". Mathrubhumi. Marrë më 12 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kerala's Bharat Dharma Jana Sena joins NDA; to jointly contest state polls with BJP". Zee News. Marrë më 12 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Radhakrishnan Kuttoor. "Kerala BJP to ride the Dharma Jana Sena". The Hindu. Marrë më 12 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Rift in NDA may benefit LDF". The Hindu. Retrieved 4 February 2021.
  6. ^ "A new ‘sena’ prepares to join the BJP" Arkivuar 29 janar 2023 tek Wayback Machine. Tehelka. Retrieved 4 February 2021.
  7. ^ "BDJS party splits; newly formed faction alleges nexus between BJP and CPM". Mathrubhumi. Retrieved 4 February 2021.
  8. ^ "BDJS in seat-sharing pact with BJP in Kerala; to contest 37 seats". The Hindu Business Line. Retrieved 4 February 2021.
  9. ^ "Tushar Vellapally, who contested polls against Rahul Gandhi from Wayanad, arrested in UAE in cheque bounce case". Financial Express. Retrieved 4 February 2021.