Jump to content

Biblioteka Kombëtare e Republikës Çeke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Biblioteka Kombëtare e Republikës Çeke është biblioteka qendrore e Republikës Çeke . Ajo drejtohet nga Ministria e Kulturës . Ndërtesa kryesore e bibliotekës ndodhet në ndërtesën historike Clementinum në qendër të Pragës, ku mbahen afërsisht gjysma e librave të saj. Gjysma tjetër e koleksionit ruhet në lagjen Hostivař . [1] Biblioteka Kombëtare është biblioteka më e madhe në Republikën Çeke, me rreth 6 milionë dokumente. Biblioteka aktualisht ka rreth 20,000 lexues të regjistruar. Megjithëse përfshin kryesisht tekste çeke, biblioteka ruan gjithashtu materiale të vjetra nga Turqia, Irani dhe India. [2] Biblioteka strehon gjithashtu libra për Universitetin Charles në Pragë . [3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shekullin e 13-të, shkolla Studium generale u themelua në manastirin Domenikane në Qytetin e Vjetër të Pragës. Kjo shkollë, duke përfshirë bibliotekën e saj, u bashkua me universitetin në shekullin e 14-të.

Në 1556, murgjit e Urdhrit të Jezuitëve ngritën një shkollë me konvikt, të quajtur Clementinum, në mbetjet e manastirit Domenikane. Nga viti 1622 e tutje, jezuitët administruan gjithashtu Universitetin e Charles, dhe të gjitha bibliotekat e tyre u vendosën në Clementinum.

Pas shtypjes së jezuitëve, universiteti u bë një institucion shtetëror në 1773, dhe në 1777 biblioteka e tij u shpall "Biblioteka Publike dhe Universitare Perandorake-Mbretërore" nga Maria Theresa . Edhe pas ndarjes së universitetit në një universitet çek dhe gjerman në 1882, biblioteka mbeti si një institucion i përbashkët.

Në vitin 1918, Biblioteka Publike dhe Universitare u mor nga qeveria e Çekosllovakisë së sapothemeluar. Më 1924, u themelua Biblioteka Sllave ( Slovanská knihovna ) dhe u zhvendos në Clementinum në 1929; ajo është ende një pjesë autonome e Bibliotekës Kombëtare. Në vitin 1935, biblioteka u riemërua "Biblioteka Kombëtare dhe Universitare" ( Národní a univerzitní knihovna ). Në të njëjtin vit, u prezantua një ligj për detyrimin ligjor të kopjimit të depozitave - një praktikë që daton që nga viti 1781, kur printerët e Pragës duhej t'i dorëzonin bibliotekës kopjet ligjore të depozitave të printimeve të tyre.

Megjithëse universitetet dhe kolegjet çeke u mbyllën pas pushtimit gjerman të Çekosllovakisë në 1939, biblioteka mbeti e hapur nën emrin "Biblioteka Komunale dhe Universitare" ( Zemská a univerzitní knihovna ).

Në vitin 1958, të gjitha bibliotekat e mëdha të Pragës u bashkuan në Bibliotekën e vetme të centralizuar Shtetërore të Republikës Çekosllovake ( Státní knihovna CSR ).

Në vitin 1990, riemërtimi i deritanishëm i bibliotekës rezultoi në emrin e saj aktual: Biblioteka Kombëtare e Republikës Çeke. Një ndërtesë e re magazinimi, Depozita Qendrore në Hostivař, u përurua në vitin 1996. [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Need for new library intensifies". The Prague Post. 28 maj 2008. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2014. Marrë më 8 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "National Library's rare prints and manuscripts at the click of a mouse". Radio Prague. 2005-11-24. Marrë më 2019-12-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Tucker, Aviezer (18–24 shkurt 2009). "Opinion" (PDF). The Prague Post. Prague. fq. A4. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 maj 2014. Marrë më 8 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "From Klementinum's History". National Library of the Czech Republic, Prague. 2012. Marrë më 2019-09-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]