Bifurkacioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bifurkacioni (Bigëzimi) është fenomen natyror kur një lum ndahet në dy degë dhe derdhet në ujëmbledhësa të ndryshëm detar. Njihen vetëm dy raste të tilla. Njëri rast është në Kosovë ku lumi Nerodime ndahet në dy degë. Njëra i bashohet lumit Lepenc i cili pastaj derdhet në lumin Vardar i cili përfundon në detin Egje dhe dega tjetër derdhet në lumin Sitnica e cila derdhet në lumin Ibër dhe pastaj përfundon në detin e Zi. Rasti tjetër i bifurkacionit paraqitet me lumin Orinoko në [[Venezuela))

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

BMusa