Bihaqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bihaç)
Jump to navigation Jump to search
Bihaçi
Бихаћ
Qytet
noform
Pamje nga Bihaçi
Vendndodhja
Bihaçi Бихаћ is located in Bosnja dhe Hercegovina
Bihaçi Бихаћ
Bihaçi
Бихаћ

Koordinatat: 44°49′0″V 15°52′0″L / 44.81667°V 15.86667°L / 44.81667; 15.86667

Administrimi
Shteti Flamuri Bosnja dhe Hercegovina
Njësia Shtetërore Federata e Bosnjës dhe Hercegovinës
Bashkia Bihaçi
Kantoni Una Sana
Kryetari i Bashkisë Suhret Fazlliç
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 900 km2
Lartësia 230 m (m.n.d.)
Popullsia (2013) 43.007 banorë
Dendësia 62,51 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 77000
Prefiksi (387) 37
Koordinatat 44° 49′ 0″ Veri

15° 52′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.bihac.org


Bihaçi është qytet dhe qendër administrative e komunës në Bosnje dhe Hercegovinë. Është qendër e kantonit të Una-Sanës. Ndodhet në pjesën veriperëndimore të Bosnjës dhe Hercegovinës. Sipas regjistrimit të vitit 1991 qyteti me rrethinë (komuna) kishte 70.732 banorë, ndërsa vetëm qyteti kishte 39.195 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet

 • Bajriqi
 • Brekovica
 • Bugar
 • Qukovi
 • Dolani
 • Donja Gata
 • Dubovsko
 • Gorjevac
 • Grabezh
 • Grmusha
 • Hrgar
 • Izaçiq
 • Jezero
 • Kalati
 • Kulen Vakuf
 • Lohovo
 • Lohovska Brda
 • Mala Peqa
 • Mali Skoçaj
 • Megjudrazhje
 • Musliqi
 • Ostrovica
 • Papari
 • Prashçijak
 • Pritoka
 • Raçiq
 • Rajinovci
 • Ripaç
 • Spahiqi
 • Srblani
 • Velika Gata
 • Veliki Skoçaj
 • Veliki Stjenjani
 • Vikiqi
 • Vrsta
 • Zavale dhe Zllopolac

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]