Bilal Bari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bilal Bari
Entraînement RC Lens - 2 août 2018 82.jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes19 janar 1998
Vendi i lindjesLens, Francë
Gjatësia1.84m
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualLens
Numri35
Karriera në rini
2005–2008Montigny-en-Gohelle
2008–2018Lens
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2015–Lens II57(16)
2018–Lens1(0)
Ekipi kombëtar
2017Maroku U205(0)
2018–Maroku U231(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Bilal Bari (lindi 19 janar 1998) është futbollisteë moroken i cili luan për klubin francezë LensLigue 2.

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 maj 2018, Bari nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me klubin RC Lens.[1] Bari bëri debutimin e tij me Lens në një ndeshje ku fitoi 2–0 kundër US Orléans më 27 korrik 2018.[2]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bari lindi në Francë dhe është me prejardhje marokene. Bari përfaqësoi Marokun U20 në Lojërat e Frankofonisë 2017.[3] Ai debutoi për Marokun U23 në ndeshje ku humbi 1-0 kundër Senegalit U23 më 24 mars 2018.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ELMB (26 maj 2018). "Bilal Bari signe son premier contrat professionnel au RC Lens". Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 maj 2018. Marrë më 11 nëntor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "LFP.fr - Ligue de Football Professionnel - Domino's Ligue 2 - Saison 2018/2019 - 1ère journée - US Orléans / RC Lens". www.lfp.fr. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "MadeInLens - BIlal Bari remporte les Jeux de la Francophonie". www.madeinlens.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Bilal Bari joue mais s'incline avec le Maroc Espoirs face au Sénégal - Lensois.com". 24 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)