Bileqa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pozita e komunës Bileqa në Bosnje dhe Hercegovinë
Liqeni i Bileqes

Bileqa është një komunë dhe vendbanim në juglindje të Hercegovinës, Bosnje dhe Hercegovinë.[1] Sipërfaqja e komunës është 632,33 km2, dhe në atë hapësirë në regjistrimin e popullsisë të vitit 1991 jetonin 13.284 banorë, ndërsa në hapësirën vendbanimit Bileqe rreth 7.568 banorë,[2] dhe numri i banorëve sipas vlerësimit nga viti 2013 është 11.536 banorë. Komuna e Bileqës është në kufi me Malin e Zi, në veri me Nevesinjem dhe Gackën, në perëndim me Berkoviqin dhe Lubinjen dhe në jug me Trebinjen.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "NOpćina Bileća". nasbih.com.
  2. ^ "Knjiga: Nacionalni sastav stanovništva - Rezultati za Republiku po općinama i naseljima u 1991." (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 20 maj 2009. Marrë më 18 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]