Bileqa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pozita e komunës Bileqa në Bosnje dhe Hercegovinë
Liqeni i Bileqes

Bileqa është një komunë dhe vendbanim në juglindje të Hercegovinës, Bosnje dhe Hercegovinë.[1] Sipërfaqja e komunës është 632,33 km2, dhe në atë hapësirë në regjistrimin e popullsisë të vitit 1991 jetonin 13.284 banorë, ndërsa në hapësirën vendbanimit Bileqe rreth 7.568 banorë,[2] dhe numri i banorëve sipas vlerësimit nga viti 2013 është 11.536 banorë. Komuna e Bileqës është në kufi me Malin e Zi, në veri me Nevesinjem dhe Gackën, në perëndim me Berkoviqin dhe Lubinjen dhe në jug me Trebinjen.

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]