Billy Paul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Billy Paul
Billy Paul Concert Tunis Avril 2006.jpg
Billy Paul në Tunizi më 2006
Informacione
Emri Paul Williams
Lindja 1 dhjetor 1934
Vdekja 24 prill 2016
Zhanri R&B Jazz
Profesion(e) Këngëtarë
Vite aktiv 1959-2016
Webfaqja
www.billypaul.com

Billy Paul lindi më 1 dhjetor 1934 në Filadelfia, Pennsylvania dhe u rrit në Filadelfinë Veriore. Pauli ishte këngëtarë amerikanë i zhanrit R&B. Ai filloi të këndoj në moshën 11 vjeçare. Pauli vdiq më 24 prill 2016 në shtëpinë e tij në Blackwood, Nju Xhersi nga një kancer në moshën 81 vjeçare.