Bindi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bindi ishte hyjnia ilire e ujërave dhe burimeve. Bindi adhurohej kryesisht nga fisi i japodëve dhe pjesërisht nga dardanët e fise të tjera. Pamje të hyjnisë mund të gjenden dhe sot në ndërtesat e lashta në Ulqin. Hyji paraqitej si një burrë me mjekër dhe me gjysëm e trupit si peshk dhe që mbante në një dorë tredhëmbëshin dhe delfinin në dorën tjetër.[1]

Kuptimi i emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas studiuesit Rexhep Doçi, emri i hyjit Bind vjen nga kuptimi që lidhet me kultin e ujit, me ujin që buron (del) prej tokës dhe habit e bind njerëzit. Ai shpjegon se fjala bind është përcjellë edhe në gjuhën e sotme shqipe si kompozitë e përbërë prej dy fjalësh bin+d, nga: i binë (i mbirë, i bimë) + prej dheut, tokës.[2]

Burime të dhënash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 janar 2016. Marrë më 16 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ [1] Fjala pellasde-ilire-shqipe da>de>dhé (tokë) në funksione onomastike