Birraria Laško

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Linja e mbushjes së birrës

Birraria Laško (sllovenisht: Pivovarna Laško) është birraria më e madhe në Slloveni. Është emëruar sipas qytetit Laško, ku edhe ndodhet.

Kamion Laško afër hyrjes së qytetit

Birraria u themelua më 1825 nga Franz Geyer, një bukëpjekës me xhenxhefil dhe prodhues. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore më 1945, Laško ishte e pesta më e madhja në Jugosllavi, dhe deri më 1991 ishte më e madhja në mesin e birrarive jugosllave. Ajo humbi pjesën më të madhe të tregut jugosllav më 1991 pasi Sllovenia shpalli pavarësinë dhe Luftën e Dhjetë ditëve që rezultoi, megjithëse shitjet u zmbrapsën gjatë viteve 1990.

Më 2016 Laško dhe Union u bashkuan zyrtarisht në Pivovarna Laško Union d.d. nën pronarin Heineken.[1]

Markat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laško[2]


 • Zlatorog
 • Eliksir
 • Dark
 • Light
 • Jubilejnik
 • Club
 • Trim
 • Malt
 • Radler
Një birrë Laško në një gotë
Bandidos[3]


 • Cuba Libre
 • Ice
 • Tequila
 • Sun
iC Cider[4]
Oda water[5]

Laško Group posedon gjithashtu disa kompani më të njohura të pijeve në vend, duke përfshirë:

 • Unioni Pivovarna d.d. - birraria e dytë më e madhe e vendit me seli në kryeqytet - Ljubljana.
 • Radenska d.d. - prodhuesi më i madh i ujit në vend, i cili prodhon ujin mineral me famë botërore - Radenska. Selia e kompanisë është në qytetin Radenci
 • Vital Mestinje d.o.o. - prodhues i pijeve joalkoolike. Selia e kompanisë është në qytetin Podplat

Grupi ka edhe disa filiale të tjerë, por zotëron më pak se 50% të kompanive: Mercator, Delo, Slovita, Jadranska pivovara, RA&LA dhe Firma Del.

Birraria merr pjesë në Festivalin vjetor veror të Birrës dhe Luleve (Pivo-Cvetje) në Laško, një nga ngjarjet më të njohura për turistët në vend.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Laško and Union formally merged", retrieved 14 June 2017.
 2. ^ "Pivovarna Laško". www.lasko.eu. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Bandidos". Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 mars 2012. Marrë më 9 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "iC Cider". Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 korrik 2019. Marrë më 9 prill 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ www.neostudio.si, Design: Atelje Balant, www.a-balant.com / Interaction: Neostudio. "Oda". www.oda.si. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]