Jump to content

Bjeshka e Hajlës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bjeshka e Hajlës

Bjeshka e Hajlës është një bjeshkë që ndodhet në pjesën perëndimore të Kosovës. [1] rreth 90 km në perëndim të Prishtinës, kryeqytetit të vendit. Bjeshka e Hajlës ndodhet në një lartësi prej 2,125 metra mbi nivelin e detit, [1] ose 106 metra mbi terrenin përreth dhe paraqet një destinacion të turizmit dimëror dhe malor .

Rrëzët e Bjeshkës së Hajlës janë rreth 2.0 kilometra të gjera. [2] Relievi përreth Bjeshkës së Hajlës është kryesisht kodrinor me disa sipërfaqe malore në juglindje. Hajla ndodhet në një lartësi që jep drejtimin lindje-perëndim. Vendi më i lartë në zonë ka një lartësi prej 2,269 metrash dhe është 1.7 km në lindje të bjeshkës së Hajlës. Zona është e populluar mae rreth 222 banorë për kilometër katror. [3] Hajla është pothuajse e mbuluar me pyll të përzier. [4] Në rajonin përreth Hajlës, formacionet shkëmbore janë tepër të zakonshme.

Në Bjeshkët e Hajlës mbizotëron klima kontinentale. Temperatura mesatare është 5 °C . Muaji më i nxehtë është korriku, më 16 °C, dhe dhjetori më i ftohtë, me −6 °C. [5] Reshjet mesatare janë 1,395 milimetra në vit. Muaji me më së shumti reshje është maji me 158 milimetra shi dhe më i thati është gushti me 35 milimetra. [6]

  1. ^ a b Hajla sa Geonames.org (cc-by); post updated 2012-01-19; database download sa 2015-05-23
  2. ^ Ang kinadak-ang extension sa contour sa paghatag sa topographic pagkainila.
  3. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2013. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  6. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)