Black Mirror: Bandersnatch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Black Mirror: Bandersnatch është një film interaktiv i vitit 2018 në serinë e antologjisë fantastiko-shkencor Black Mirror . Është shkruar nga Charlie Brooker dhe drejtuar nga David Slade . Netflix publikoi filmin e pavarur në 28 Dhjetor 2018.

Bandersnatch, shikuesit marrin vendime për personazhin kryesor, programuesin e ri Stefan Butler ( Fionn Whitehead ), i cili është duke përshtatur një roman në një video lojë në 1984. Personazhet e tjerë janë Mohan Thakur ( Asim Chaudhry ) dhe Colin Ritman ( Will Poulter ), të dy punojnë në një kompani video lojrash , babai i Butler, Peter ( Craig Parkinson ), dhe terapisti i Butler, Dr. Haynes ( Alice Lowe ).

Brook dhe prodhuesi ekzekutiv Annabel Jones u afrua nga Netflix për bërjen e një filmi interaktiv në maj 2017, gjatë së cilës kohë Netflix kishte disa projekte ndërvepruese për fëmijët në zhvillim. Vështirësia për të shkruar skenarin jo-linear çoi në krijimin e një programi të quajtur Branch Manager për Netflix; natyra unike e përmbajtjes kërkonte përshtatje në përdorimin e memories cache të platformës. Xhirimet dhe prodhimi zgjatën më shumë sesa për episodet tipike Black Mirror. Një tweet i cili u fshi shpejt nga një llogari e Netflix për lëshimin e Bandersnatch çoi në spekulime të përhapura të mediave përgjatë gjithë dhjetorit, të cilat Netflix nuk pranoi t'i komentojë. Traileri për Bandersnatch u publikua në 27 dhjetor 2018, një ditë para se të publikohej filmi. Pritja kritike për filmin ishte përgjithësisht pozitive, megjithëse disa gjetën se natyra interaktive ishte shumë e këndshme për një narrativë të duhur Mirror Black (pasqyra e zezë) . Në vitin 2019, episodi fitoi dy çmime Emmy, duke përfshirë edhe çmimin e shkëlqyer të Televizionit të Filmit .

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezantimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bandersnatch prezantohet si një film interaktiv. Nje film qe i shpjegon shikuesit se si të bëjnë zgjedhje. Ata kanë dhjetë sekonda për të bërë zgjedhje, nderkohe merret një vendim i paracaktuar. [1] Sapo të mbarojë një sekuencë e filmit, shikuesit i jepet një mundësi që të kthehet prapa dhe të bëjë një zgjedhje tjetër. [2] Shikimi mesatar është 90 minuta, megjithëse rruga më e shpejtë përfundon pas 40 minutash. [3] [4] Janë 150 minuta pamjet unike të ndara në 250 segmente. [5] IGN raporton se sipas Netflix, ka pesë përfundime "kryesore", me variante brenda secilit përfundim; mbarime të tilla mund të jenë të ndërlidhura me kredi, të ngjashme me episodet e tjera të Mirror Black . [6] Producenti Russell McLean tha se ka midis dhjetë dhe dymbëdhjetë mbaresa, disa prej të cilave janë më të paqarta si përfundimet në krahasim me të tjerët, dhe sipas regjisorit David Slade, ka disa përfundime të "vezëve të arta" që mund të marrin shumë kohë para se shikuesit të kuptojnë si t’i arrish ato. [7] Asnjë përfundim nuk konsiderohet "i përshkruar" mbi asnjë tjetër, sipas prodhuesve ekzekutiv Charlie Brooker dhe Annabel Jones, veçanërisht pasi ata menduan se disa përfundime nuk ishin vërtet përfundime në kuptimin tradicional.

Në shumicën e rasteve, kur shikuesi arrin një fund, filmi interaktiv i jep lojtarit mundësinë për të ribërë një zgjedhje të fundit kritike për të qenë në gjendje të eksplorojë këto përfundime, ose ata mund të shikojnë në mënyrë alternative kreditë e filmit. [1] Në disa raste, i njëjti segment është i arritshëm në mënyra të ndryshme, por do ta paraqesë shikuesin me zgjedhje të ndryshme bazuar në mënyrën e arritjes së segmentit. [8] Në raste të tjera, sythe të caktuara i drejtojnë shikuesit drejt një narrative specifike, pavarësisht zgjedhjeve që ata bëjnë. [9] Disa përfundime mund të bëhen të pamundura për t'u arritur bazuar në zgjedhjet e bëra nga shikuesi, përveç nëse vendosin të rifillojnë filmin. [6] Ky veprim do të fshijë të gjithë informacionin e ruajtur në lidhje me opsionet që ata kishin zgjedhur gjatë shikimit të episodit në atë pajisje. [10]

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bandersnatch përqendrohet në epokën e "BritSoft" të fillimit të viteve 1980 në Mbretërinë e Bashkuar, ku kompjuterat e lirë shtëpiakë si ZX Spectrum lejuan njerëzit të programojnë dhe shesin video lojërat e tyre.

Në Angli në korrik 1984, një programues i ri Stefan Butler ( Fionn Whitehead ) ëndërron të adaptojë një libër " zgidh vetë aventurën tënde " të quajtur Bandersnatch nga shkrimtari tragjik Jerome F. Davies ( Jeff Minter ) në atë që shpreson se do të jetë një video lojë aventureske revolucionare . Stefan prodhon lojën për kompaninë e video lojërave  Tuckersoft, e cila drejtohet nga Mohan Thakur ( Asim Chaudhry ) dhe punëson krijuesin e famshëm të lojës Colin Ritman ( Will Poulter ). Stefanit i është dhënë zgjedhja e pranimit ose refuzimit të ndihmës nga kompania në zhvillimin e lojës. Nëse Stefani pranon, Colin thotë se ai zgjodhi "rrugën e gabuar". Loja është lëshuar muaj më vonë dhe është kritikuar si " projektuar nga komiteti ". Stefan konsideron të provojë përsëri, dhe filmi kthehet në ditën e ofertës, shikuesit po i jepet e njëjta zgjedhje.

Përndryshe, Stefani fillon të punojë një lojë vetë nga dhoma e gjumit, duke marrë një afat nga Thakur në mënyrë që Tuckersoft  ta botojë atë për shitje të Krishtlindjeve. Duke luftuar me të metat e softuerit të lojës, Stefani bëhet gjithnjë e më i stresuar dhe armiqësor ndaj babait të tij Peter ( Craig Parkinson ). Gjatë gjithë kësaj periudhe, Stefan bën vizita tek Dr. R. Haynes '( Alice Lowe ) për terapi. Shikuesi mund ta ketë sqaruar Stefanin te Dr Haynes për vdekjen e nënës së tij kur ishte pesë vjeç: Peter kishte fshehur lepurin e tij loder, duke besuar se djemtë në moshën e tij nuk duhet të luajnë me kukulla, dhe refuzimi i Stefanit detyroi  nënën e tij të merrte një tren, ai e hutoi dhe e vrau. Që nga Stefani, pasi ndihet përgjegjës për vdekjen e saj, dhe sheh plotësimin e përshtatjes së Bandersnatch, një prej librave që ai zotëronte, si një mjet për të shlyer vdekjen e saj. Dr. Haynes përshkruan ilaçin e Stefanit, të cilin shikuesi mund ta zgjedhë ose ta marrë ose t'i hidhte në tualet.

Shikuesi mund ta ketë bërë Stefanin të pranojë një ftesë në banesën e Colin, ku jeton me të dashurën e tij Kitty ( Tallulah Haddon ) dhe vajzën e mitur Pearl. Aty, dyshja marrin haluçinogjene, dhe Colin flet për programet sekrete të kontrollit të mendjes së qeverisë, afatet alternative dhe rrugët e ndryshme. Për të demonstruar teoritë e tij mbi realitetet alternative, Colin i kërkon Stefanit, përmes shikuesit, të përcaktojë se cili prej tyre duhet të hidhet nga ballkoni. Nëse Stefani hidhet, ai vdes dhe loja përfundon nga Tuckersoft dhe vlerësohet dobët. Nëse Colin hidhet, i gjithë takimi mbetet të jetë një ëndërr, por Colin do të mungojë në mënyrë misterioze në skenat e ardhshme.

Ndërsa afati i fundit për t'ia dorëzuar lojën Thakur, me gabime të çuditshme që janë ende të pranishme në lojë, Stefani fillon të ndiejë se po kontrollohet nga forcat e jashtme. Stefani e gjen jetën e tij duke pasqyruar atë të Davies, duke parë imazhe të përsëritura të një simboli "shtegu degëzimi", i cili në dukje çoi  Davies të vrasë gruan e tij. Ndërsa fillon të sëmuret mendërisht dhe të përpiqet të luftojë kundër agjentit të padukshëm që kontrollon veprimet e tij, shikuesi ka mundësi të shumta për t’i shpjeguar Stefanit që e ka kontrolluar atë, përfshirë këtu që ata janë duke marrë këto vendime për të përmes shërbimit Netflix në shekullin XXI . Shikuesi mund të zbulojë një kasafortë të mbyllur që përmban lepurin e vjetër të lodrave të Stefanit, ose dokumente rreth tij që monitorohen si pjesë e një eksperimenti.

Ka përfundime të shumta të mundshme, nga të cilat më poshtë janë vetëm një listë e pjesshme. Stefani mund të zgjedhë të luftojë terapisten e tij gjatë një seance, pas së cilës zbulohet se ai është në një grup filmi dhe se "babai" i tij është një aktor tjetër. Një grup zgjedhjesh e çon Stefanin në moshën pesë vjeçare duke shikuar vetën e tij në pasqyrë  (AJ Houghton) për të "vdekur" me nënën e tij në lagje, duke bërë që trupi i Stefanit të vdiste papritmas në të tashmen. Në shtigje të tjera, shikuesi ka mundësinë që ta bëjë Stefanin të vrasë babanë e tij, pastaj ta varrosë ose ta presë trupin e babait të tij. Varrosja e trupit çon në atë që Stefani të burgoset para lëshimit të lojës. Pritja dhe mos tregimi i doktoreshë Haynes për vrasjen çon në lëshimin e suksesshëm të lojës, por Stefani shkon në burg menjëherë pas kësaj dhe të gjitha kopjet e lojës rikujtohen dhe shkatërrohen.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Rubin, Peter (28 dhjetor 2018). "How The Surprise New Interactive Black Mirror Came Together". Wired (magazine)|Wired (në anglisht). Marrë më 28 dhjetor 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "wired" defined multiple times with different content
  2. ^ Griffin, David (28 dhjetor 2018). "Netflix's Black Mirror: Bandersnatch Review". IGN (në anglisht). Marrë më 28 dhjetor 2018.
  3. ^ Roettgers, Janko (28 dhjetor 2018). "Netflix Takes Interactive Storytelling to the Next Level With 'Black Mirror: Bandersnatch'". Variety (magazine)|Variety (në anglisht). Marrë më 28 dhjetor 2018.
  4. ^ Strause, Jackie (28 dhjetor 2018). "'Black Mirror' Interactive Film: Inside the 2-Year Journey of 'Bandersnatch'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 28 dhjetor 2018.
  5. ^ Reynolds, Matt (28 dhjetor 2018). "The inside story of Bandersnatch, the weirdest Black Mirror tale yet". Wired UK (në anglisht). Marrë më 28 dhjetor 2018.
  6. ^ a b Strause, Jackie (30 dhjetor 2018). "'Black Mirror' Bosses Unpack the Multiple 'Bandersnatch' Endings". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 30 dhjetor 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "thr endings2" defined multiple times with different content
  7. ^ Strause, Jackie (29 dhjetor 2018). "'Black Mirror's' Interactive Film: How to Navigate 'Bandersnatch'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 29 dhjetor 2018.
  8. ^ Allen, Ben (28 dhjetor 2018). "How many endings does Black Mirror's interactive film Bandersnatch have?". Radio Times (në anglisht). Marrë më 28 dhjetor 2018.
  9. ^ O'Connor, Roisin (28 dhjetor 2018). "What happened when we watched the Black Mirror film, Bandersnatch". The Independent (në anglisht). Marrë më 28 dhjetor 2018.
  10. ^ Butler, Bethone (29 dhjetor 2018). "What to know about 'Black Mirror: Bandersnatch,' the Netflix choose-your-own-adventure story". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 29 dhjetor 2018.