Blanka Teleki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blanka Teleki

Countess Blanka Teleki de Szék (5 korrik 1806 – 23 tetor të 1862) ishte një edukatore hungareze dhe aktiviste e të drejtave të grave. Ajo konsiderohet si një feministe e hershme dhe një pionere në fushën e arsimit të femrave.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blanka Teleki ishte e lindur më 5 korrik 1806 në Satulung në atë që është tani Rumani. Familja e saj kishte një të tokë të patundshme në Qarkun Satu Mare në afërsi të Ukrainës.[2] Ajo ishte mbesa e pionerit në arsim Teréz Brunszvik.[1] Ajo studioj për pikturë në München dhe Paris, dhe skulpturë nga István FerenczyBudapest. Pasi kishte publikuar idetë e saj në lidhje me arsimimin e grave, ajo e themeloi shkollën e saj për vajzat në Budapest në vitit 1846.[1] Në vitin 1848, ajo dhe nxënësit e saj u bën femrat e para në Hungari që nënshkruan një peticion, duke kërkuar të drejta të barabarta si për burrat ashtu edhe për gratë në Hungari, duke kërkuar të drejtë për gratë që të votojnë dhe e drejta për gratë për të studiuar në universite.[1] Ajo ka marrë pjesë në Revolucionin e vitit 1848, dhe për këtë arsye u dënua me burgim. Në vitin 1851 ajo ishte burgosur me Klára Leövey, e cila u lirua në 1856. Pasi ka shërbyer dënimit të saj, ajo la Hungarisë duke shkuar në Paris, dhe vdiq aty, më 23 tetor të 1862.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Francisca de Haan, Krasimira Daskalova & Anna Loutfi: Biographical Dictionary of Women's Movements and Feminisms in Central, Easterna and South Eastern Europe, 19th and 20th centuries Central European University Press, 2006
  2. ^ Teleki Blanka Arkivuar 4 shkurt 2016 tek Wayback Machine, Sulinet.hu, retrieved 18 July 2015