Jump to content

Bo Xilai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bo Xilai

Bo Xilai (kinezisht: 薄熙来; pinyin: Bó Xīlái; lindur më 3 korrik 1949), është një ish-politikan kinez dhe i dënuar si kriminel. Ai erdhi në pah gjatë kohës së tij si Kryetar i Komunës së Dalian dhe pastaj guvernatori i Liaoning. Nga viti 2004 deri në nëntor 2007, ai shërbeu si Ministër i Tregtisë. Midis 2007 dhe 2012, ai shërbeu si anëtar i Byrosë Politike dhe Sekretare e Partisë Komuniste e Çongqing, një bashki kryesore e brendshme.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "0325文茜世界週報/神秘電話指點 薄熙來誤判情勢的反撲" (në kinezisht).