Çongqing

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çongqing
重慶市
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Chongqing
Vendndodhja
Çongqing is located in Kina
Çongqing
Çongqing

Koordinatat: 29°33′30″V 106°34′00″L / 29.55833°V 106.56667°L / 29.55833; 106.56667

Administrimi
Shteti Flamuri Kina
Distrikti Yuzhong
Kryetari i Bashkisë Tang Liangzhi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 82,400 km2
Popullsia 28,846,170 banorë (2010)
Dendësia 378 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC+8)
Kodi Postal 4000 00 – 4099 00
Prefiksi 23
Koordinatat 29° 33′ 30″ Veri

106° 34′ 00″ Lindje

Faqja Zyrtare www.cq.gov.cn

Çongqing (Kinezisht: 重慶市) është qytet në jugperëndim të Kinës. Sipas regjistrimit më 2010, Çongqing është komuna më e popullarizuar në Kinë,[1] dhe komuna më e varfër, dhe përfshinë 26 distrikte, 8 qarqe dhe 4 qarqe autonome. Popullsia e qytetit më 2015 është mbi 30 milionë me zonë urbane prej 18,38 milionë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çongqing ka klimë subtropikale të laghësht, e ngjajshme me Shanghai. Verërat janë të gjata dhe më të nxehta në Kinë, me temperaturat e larta prej 33 deri 34 °C në korrik dhe gusht. Dimri është i shkurtër dhe disi i butë, por i lagësht dhe i mbuluar me re.

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna ndahet në 38 nëndarje (3 ishin shfuqizuar më 1997 dhe distriktet Wansheng dhe Shuangqiao u shfuqizuan në tetor 2011), përfshinë 26 distrikte, 8 qarqe dhe 4 qarqe autonome.

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë luftës, Çongqing ishte kryeqyteti i Kinës gjatë Luftës së Dytë Kinezo-Japoneze dhe prej vitit 1938 deri më 1946,[2] dhe zyra administrative pë qeverinë e Republikës së Kinës para zhvendosjes së saj në Nanjing dhe pastaj në Tajvan.[3] Muzeu ushtarak u emërua pas heroit kinezë të luftës koreane Qiu Shaoyun.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "最新中国城市人口数量排名(根据2010年第六次人口普查)". www.elivecity.cn. 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2015. Marrë më 2014-05-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kuo, Ping-chia. "Chongqing History: The Modern Period". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Marrë më 2016-07-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Chongqing, once a wartime capitol". En.cq.gov.cn. 14 mars 1997. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 qershor 2012. Marrë më 2013-12-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)