BobSfungjeri Pantallon-Katrori (karakter)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

--SfungjerBob PantallonKatrori (ang. SpongeBob SquarePants) është një seri e animuar televizive amerikane e krijuar nga biologu, detari dhe animatori Stephen Hillenburg për Nickelodeon ne vitin 1998. Seria paraqet aventurat dhe përpjekjet e karakterit SfungjerBob dhe miqtë e tij të ndryshëm në qytetin nënujor të Bikini Bottom.

Rreth serisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SfungjerBob PantallonKatrori është prodhuar nga kanali i fëmijëve Amerikan Nickelodeon, në të cilën kjo seri paraqitet që nga korriku i vitit 1999.

Filmi i parë i SfungjerBob-it me titull "The Spongebob Squarepants Movie" u lirua më 19 nëntor 2004 në kinematë amerikane. Ne fillim te vitit 2015 pritet qe te del edhe nje film tjeter me titull "SpongeBob SquarePants 2" gjithashtu i producuar nga Nickelodeon dhe Paramount Animation.

Në Nickelodeon gjithashtu shpesh një degë e SpongeBob SquarePants vrapoi gjatë pauzave komerciale: horoskop juaj me Squidward (Astrologjia me Squidward). Ka shenja karaktere të ndryshme zodiakut dhe lexoni horoskop para.

Më 21 korrik 2012, kjo seri ishte ripërtërirë dhe transmetoi sezonin e tij të nëntë, duke filluar me episodin "Pika të skajshme" (ang. Extreme Spots).

Karakteret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SfungjerBobi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SfungjerBobi është një sfungjer deti i cili jeton me kërmillin tij Gary, në një ananas të mobiluar plotësisht, me dy dhoma gjumi në qytetin e Bikini Bottom. SfungjerBob-i është aq optimist dhe i sinqertë, por ai zakonisht e merr veten e tij dhe te gjithe te tjeret rreth tij ne telashe.

Hobet e Sfungjerbob-it janë peshkimi i kandilit të detit , flluskat dhe karateja. Ai punon në restorant fast-food "Krusty Krab" si një kuzhinier jashtëzakonisht i motivuar dhe i talentuar dhe është votuar rregullisht punonjës i muajit. Në testin praktik për ngarje të barkës ai bie çdoherë. Ai është gjithashtu shumë e artistik, ka një imagjinatë të gjallë dhe është i prirur për naivitetin e tij. Ai është i butë dhe i dashur me të gjithë. Të tjerët janë të mërzitur nga sjellja e tij ndonjëherë, sidomos Skuduardi.

Patriku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një yll deti i trashë, ngjyrë rozë dhe që nga fëmijëria e hershme shoku më i mirë SfungjerBob-it. Ai jeton nën një shkëmb me një "antenë" nga kallami në të njëjtën rrugë me Sfungjerbob-in dhe Skuiduardin. I veshur me pantallona të shkurtra jeshile-vjollcë me modelet Havai. Patrick mendon se për të nuk ka punë të duhur keshtu qe kohën e tij e kalon duke parë televizor, në gjumë ose së bashku me Sfungjerbob-in, me të cilin ai ndan edhe preferencën për të peshkuar kandila deti (ang. jellyfishing).

Skuiduardi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një kallamar ngjyrë gri-jeshile, pothuajse gjithmonë i nevrikosur i cili nuk mund ta duroj Sfungjerbob-in. Ai jeton në të njëjtën lagje me Sfungjerbob-in dhe Patrikun. Skuiduardi është ters, sarkastik dhe vetë-tolerues. Ai punon në Krusty Krab dhe urren punën e tij. Zbavitjet e tij ai i gjen në klarinetin e tij, duke pikturuar vetë-portrete, vallëzim modern ose të pushojnë në mbrëmje dhe në fundjavë. Skuiduardi dëshiron të jetë i pasur, i famshëm dhe të ketë flokë mbi kokën e tij, gjithashtu edhe të jetojnë pranë fqinjëve të tjerë jo si SpongeBob dhe Patrick. Armiku i tij është Squilliam Fancyson, por ai është duke u përpjekur me të gjitha mjetet për të bërë përshtypje, pasi që ky ka arritur gjithçka qe Skuiduardi ëndërron.

Edhepse Skuiduardi është shumë i egër dhe jo i dashur, Sfungjerbob-i mendon se thellë në zemrën e tij ai është i mirë dhe ka dëshirë të argëtohet.

Z. Krabs[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Z. Krabs është shefi i Sfungjerbob-it dhe pronari i "Krusty Krab", shtëpisë së shijshme të "Krabby Patty". Askush nuk është më krenarë për të se ai. Gjëja e tij e preferuar për të thënë është, "Unë i dua paratë!" Krabs ende ka qindarkën e tij të parë qe e fituar njëherë e një kohë dhe të gjitha kursimet i ka të fshehura në dyshekun të tij. Z. Krabs e adhuron Sfungjerbob-in për shkak se ai është i gatshëm të punojnë me orë të gjata pak pagesë.

Krabs ka një rivalitet të vazhdueshëm me Planktonin, pronar i "The Chum Bucket". Krabs është i fiksuar për ta mbajtur formulën e tij sekrete të "Krabby Patty" sigurt nga Planktoni. E vetmja gjë që ka më shumë kontroll mbi Z. Krabs se paratë është vajza e tij adoleshente, Pearl, e cila ndodh që të jetë një balenë.

Plankton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Plankton është një mikrob i vogël me probleme të madha. Është pronari i restorantit "The Chum Bucket". Objektivi i vetëm i Plankton-it në jetë është për të vjedhur recetën sekrete të Z. Krabs për përgatitjen e "Krabby Patty". Atëherë ai mund të merr klientët e "Krusty Krabs". Plankton nuk di asgjë për përgatitjen e ushqimit dhe si rezultat menu-ja e restorantit te tij (e përbërë kryesisht nga mbeturinat) është e tmerrshme. Plankton rrallë ka një klient. Shoqja e Plankton-it është gruaja e tij kompjuterike: KAREN. Karen përpiqet për ta ndihmuar Plankton-in në planet e tij të poshtëra për të marrë formulën sekrete, por egoja e Plankton-it nuk i lejon atij të ketë sukses. Kjo lloj ju bën të ndiheni keq për djalin e vogël.

Bikini Botom[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pothuajse të gjitha skenat e serisë janë zhvilluar në fshatin e Bikini Bottom, në të cilën personazhet e serisë të çojë jetën e tyre. Qyteti përbëhet nga disa rrethe dhe territore, numri i banorëve ndryshon nga episodi në episod, 500-50.000 banorë. Qyteti është i vendosur në këmbët e Bikini Atoll - në sipërfaqe mund te shihet vetëm një ishull i vogël,i cili tregohet për shembull kur ndryshon kohën e ditës.

Paradoksi është natyra dhe klima në Bikini Bottom. Edhe pse qyteti është nën ujë, ka plazhe me ujë (Goo Laguna), re (në formën e luleve), zjarri, shi dhe madje edhe borë.

Sezonat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Episodi Transmetimi ne SHBA
Sezoni 1 20 (41) 1. Maj 1999 - 8. prill 2000
Sezoni 2 20 (39) 26. tetor 2000 - 26. korrik 2003
Sezoni 3 20 (37) 5. tetor 2001 - 11. tetor 2004
Sezoni 4 20 (38) 6. Maj 2005 - 24. korrik 2007
Sezoni 5 20 (41) 19. shkurt 2007 - 19. korrik 2009
Sezoni 6 26 (48) 3. Mars 2008 bis 5. korrik 2010
Sezoni 7 26 (50) 19. korrik 2009 - 11. korrik 2011
Sezoni 8 26 (47) 26. Mars 2011 - 23. nëntor 2012
Sezoni 9 26 prej 21. korrik 2012

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

--Edlira Zherka (diskutimet) 10 qershor 2014 04:07 (CEST)