Bodrumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një ish korridor i bodrumit të Stasit.

Një bodrum është një ose më shumë kate të një ndërtese që janë plotësisht ose pjesërisht nën katin e parë.[1] Sidomos në ndërtesat e banimit, shpesh përdoret si hapësirë e dobishme për një ndërtesë, ku ndodhen objekte të tilla si furra, ngrohës uji, paneli i ndërprerësit ose kutia e siguresave, parkimi i makinave dhe sistemi i ajrit të kondicionuar; po ashtu janë edhe pajisje të tilla si sistemi elektrik dhe pika e shpërndarjes së televizionit kabllor. Në qytetet me çmime të larta të pronave, si Londra, bodrumet shpesh janë të pajisura me një standard të lartë dhe përdoren si hapësirë banimi.

Në anglishten britanike, fjala bodrum përdoret zakonisht për katet nëntokësore të, për shembull, dyqane të mëdha. Fjala përdoret zakonisht me shtëpitë kur hapësira nën katin përdhes është e banueshme, me dritare dhe (zakonisht) aksesin e vet. Fjala bodrum vlen për të gjithë nivelin nëntokësor ose për çdo dhomë të madhe nëntokësore. Një nënbodrum ose nënbodrum është një nivel që shtrihet poshtë bodrumit ose bodrumit.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Basement - FEMA.gov". www.fema.gov. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Subcellar – definition of Subcellar by the Free Online Dictionary, Thesaurus and Encyclopedia.