Boeing C-17 Globemaster III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prototipi C-17, i njohur si T-1, në një fluturim provë në 2007.

McDonnell Douglas/Boeing C-17 Globemaster III është një avion i madh transporti ushtarak që u zhvillua për Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF) nga vitet 1980 deri në fillim të viteve 1990 nga McDonnell Douglas. C-17 mban emrin e dy avionëve të mëparshëm të ngarkesave ushtarake me motor pistoni, Douglas C-74 Globemaster dhe Douglas C-124 Globemaster II.

C-17 bazohet në YC-15, një prototip më i vogël transportues ajror i projektuar gjatë viteve 1970. Ai ishte projektuar për të zëvendësuar Lockheed C-141 Starlifter, dhe gjithashtu për të përmbushur disa nga detyrat e Lockheed C-5 Galaxy. Krahasuar me YC-15, transportuesi ajror i ridizajnuar ndryshonte në krahët e fshirë, madhësinë e rritur dhe motorët më të fuqishëm. Zhvillimi u zgjat nga një sërë çështjesh të projektimit, duke bërë që kompania të pësojë një humbje prej afro 1.5 miliardë dollarësh në fazën e zhvillimit të programit. Më 15 shtator 1991, afërsisht një vit prapa planit, C-17 i parë kreu fluturimin e tij të parë. C-17 hyri zyrtarisht në shërbimin e USAF më 17 janar 1995. Boeing, i cili u bashkua me McDonnell Douglas në 1997, vazhdoi të prodhonte C-17 për gati dy dekada. C-17 përfundimtar u përfundua në uzinën e Long Beach, Kaliforni dhe fluturoi më 29 nëntor 2015.[1]

C-17 zakonisht kryen misione taktike dhe strategjike ajrore, duke transportuar trupa dhe ngarkesa në të gjithë botën; rolet shtesë përfshijnë evakuimin mjekësor dhe detyrat e lëshimit në ajër. Transporti është në shërbim me USAF së bashku me armët ajrore të Indisë, Mbretërisë së Bashkuar, Australisë, Kanadasë, Katarit, Emirateve të Bashkuara Arabe, Kuvajtit dhe organizatës shumëpalëshe me bazë në Evropë, Heavy Airlift Wing. Lloji luajti një rol kyç logjistik si gjatë operacionit "Liria e qëndrueshme në Afganistan" dhe "Liria e Irakut" në Irak, si dhe në ofrimin e ndihmës humanitare pas fatkeqësive të ndryshme natyrore, duke përfshirë tërmetin e Haitit të vitit 2010, përmbytjet e Sindhit të vitit 2011 dhe atë të fundit të vitit 2023. Tërmeti Turqi-Siri.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Boeing (29 November 2015). "Final Boeing C-17 Globemaster III Departs Long Beach Assembly Facility". Press release. http://boeing.mediaroom.com/2015-11-29-Final-Boeing-C-17-Globemaster-III-Departs-Long-Beach-Assembly-Facility. Retrieved 1 June 2016.