Jump to content

Avioni ushtarak i transportit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një C-17 Globemaster III T-1 i Forcave AjroreSHBA fluturon mbi Owens Valley, Kaliforni.

Një avion transporti ushtarak, aeroplan transporti ushtarak ose transportues ajror është një avion transporti në pronësi ushtarake që përdoret për të mbështetur operacionet ushtarake duke transportuar trupa dhe pajisje ushtarake. Avionët e transportit janë thelbësorë për ruajtjen e linjave të furnizimit në bazat e përparme që janë të vështira për t'u arritur nga qasja tokësore ose nga uji, dhe mund të përdoren si për misionet strategjike ashtu edhe për ato taktike. Ato përdoren gjithashtu shpesh për misionet civile të ndihmës emergjente duke transportuar ndihma humanitare.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]