Lockheed C-5 Galaxy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Galaxy C-5B në Rhein-Main AB.

Lockheed C-5 Galaxy është një avion i madh transporti ushtarak i projektuar dhe ndërtuar nga Lockheed, dhe tani mirëmbahet dhe përmirësohet nga pasardhësi i tij, Lockheed Martin. Ai i siguron Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF) një aftësi strategjike të transportit ajror me rreze të rëndë ndërkontinentale, e cila mund të mbajë ngarkesa të mëdha, duke përfshirë të gjitha ngarkesat e certifikuara nga ajri. Galaxy ka shumë ngjashmëri me Lockheed C-141 Starlifter më të vogël dhe Boeing C-17 Globemaster III të mëvonshëm. C-5 është ndër avionët më të mëdhenj ushtarakë në botë.

Zhvillimi i C-5 Galaxy ishte i ndërlikuar, duke përfshirë tejkalime të konsiderueshme të kostove dhe Lockheed pësoi vështirësi të konsiderueshme financiare. Menjëherë pas hyrjes në shërbim, u zbuluan të çara në krahët e shumë avionëve dhe flota C-5 u kufizua në aftësi derisa të përfundonte puna korrigjuese. C-5M Super Galaxy është një version i përmirësuar me motorë të rinj dhe avionikë të modernizuar të krijuar për të zgjatur jetën e tij të shërbimit deri në 2040 e më tej.

USAF ka operuar C-5 që nga viti 1969. Në atë kohë, transportuesi ajror mbështeti operacionet ushtarake të SHBA-së në të gjitha konfliktet kryesore duke përfshirë Vietnamin, Irakun, Jugosllavinë dhe Afganistanin, si dhe mbështetjen e aleatëve, si Izraeli gjatë Luftës së Yom Kipur dhe operacionet në Luftën e Gjirit. Galaxy ka shpërndarë gjithashtu ndihma humanitare, ka ofruar ndihmë për fatkeqësitë dhe ka mbështetur programin hapësinor të SHBA.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]