Bolla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Llojet e tipit Epikrat; boa ylber (E. cenchria)

Boidae, Boa, e njohur zakonisht si Bolla, janë një familje gjarpërinjsh jo-helmues që gjenden kryesisht në Amerikë, si dhe në Afrikë, Evropë, Azi dhe disa ishuj të Paqësorit. Bollat përfshijnë disa nga gjarpërinjtë më të mëdhenj në botë, me anakondën jeshileAmerikës së Jugut që është gjarpri më i rëndë dhe i dyti më i gjatë i njohur; në përgjithësi, të rriturit janë me përmasa mesatare deri në të mëdha, me femrat zakonisht më të mëdha se meshkujt. Aktualisht njihen 6 nënfamilje që përfshijnë 15 gjini dhe 54 lloje.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]