Bosch (kompani)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kërkimi dhe Zhvillimi i Avancuar i Sektorit të Korporatës, Robert Bosch GmbH, Renningen, Gjermani.

Robert Bosch GmbH, i njohur zakonisht si Bosch (i stilizuar si BOSCH), është një kompani gjermane shumëkombëshe inxhinierike dhe teknologjike me seli në Gerlingen, Gjermani. Kompania u themelua nga Robert Bosch në Shtutgart në 1886.[1] Bosch është në pronësi të 94% të Robert Bosch Stiftung, një institucion bamirës. Megjithëse bamirësia financohet nga zotërimi i shumicës dërrmuese të aksioneve, ajo nuk ka të drejtë vote dhe është e përfshirë në çështje shëndetësore dhe sociale që nuk kanë lidhje me biznesin e Bosch.

Fushat kryesore të funksionimit të Bosch janë të shpërndara në katër sektorë biznesi: lëvizshmëria (hardware dhe softuer), mallrat e konsumit (duke përfshirë pajisjet shtëpiake dhe veglat elektrike), teknologjinë industriale (përfshirë makinën dhe kontrollin) dhe energjinë dhe teknologjinë e ndërtimit.[2] Për sa i përket të ardhurave, Bosch është furnizuesi më i madh i automobilave në botë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Robert Bosch GmbH Company Profile". Yahoo! Finance. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Bosch Today 2018" (PDF). Bosch Global. 22 maj 2018. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 maj 2018. Marrë më 22 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)