Bourgs sur Colagne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Borgu mbi Kolanjë
Komunë
Stema Borgu mbi Kolanjë
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Lionel Bouniol
Sipërfaqja
1
53.090 km2 (20.498 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.091
 • Dendësia39/km2 (100/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Bourgs sur Colagne ( shqiptimi frëngjisht: [buʁ syʁ kɔlaɲ] ; Ocitanisht: Borgs de Colanha ; Shqip: Borgu mbi Kolanjë) është një komunëdepartamentin e Lozerrë, Franca jugore. Komuna u krijua më 1 janar 2016 nga bashkimi i ish-komunave Le Monastier-Pin-Moriès dhe Chirac . [1]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19681.481—    
19751.355−8.5%
19821.610+18.8%
19901.778+10.4%
19991.729−2.8%
20071.964+13.6%
20122.107+7.3%
20172.137+1.4%
  1. ^ Arrêté préfectoral 15 December 2015 (in frëngjisht)