Jump to content

Brahma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një gravurë e Brahmës, shek XIX

 

Brahma ( sanskritisht: ब्रह्मा ; romanizimi: Brahmā ) është një hyjni hindu, i referuar si "Krijuesi" brenda Trimurtit, triniteti i hyjnisë supreme që përfshin Vishnun dhe Shivën. [1] [2] [3] Ai është i lidhur me krijimin, diturinë dhe Vedat . [4] [5] [6] [7] Brahma përmendet dukshëm në legjendat e krijimit . Në disa Purana, ai e krijoi veten në një embrion të artë të njohur si Hiranyagarbha . Brahma identifikohet shpesh me perëndinë Vedike Praxhapati . [8] Gjatë periudhës pas-Vedike, Brahma ishte një hyjni e shquar dhe sekti i tij ekzistonte; megjithatë, me ardhjen e shekullit të VII, ai e kishte humbur rëndësinë e tij. Ai gjithashtu u la në hije nga hyjnitë e tjera kryesore si Vishnu, Shiva dhe Mahadevi [9] dhe u ul në rolin e një krijuesi dytësor, i cili u krijua nga hyjnitë kryesore. [10] [11] [12]

Brahma zakonisht përshkruhet si një burrë mjekërr me ngjyrë të kuqe ose të artë, me katër koka dhe duar. Katër kokat e tij përfaqësojnë katër Vedat dhe janë të drejtuara në katër drejtimet kryesore. [13] Ai është ulur në një zambak uji dhe vahana (mali) i tij është një hamsa (mjellmë, patë ose vinç). Sipas shkrimeve të shenjta, Brahma krijoi fëmijët e tij nga mendja e tij dhe kështu, ata quhen Manasaputra . [14]

Në hinduizmin bashkëkohor, Brahma nuk gëzon adhurim të gjerë dhe ka shumë më pak rëndësi se dy anëtarët e tjerë të Trimurtit. Brahma nderohet në tekstet e lashta, por rrallëherë adhurohet si hyjni parësore në Indi, për shkak të mungesës së ndonjë sekti të rëndësishëm të kushtuar nderimit të tij. [15] Pak tempuj kushtuar atij ekzistojnë në Indi, më i famshmi është Tempulli Brahma, Pushkar në Raxhastan. [16] Disa tempuj Brahma gjenden jashtë Indisë, si në faltoren ErawanBangkok . [17]

Një përshkrim i hershëm i Brahmës, në arkivolin Bimaran, fillimi i shekullit të 1-të të e.s. Muzeu Britanik . [18] [19]
 1. ^ White, David (2006). Kiss of the Yogini. University of Chicago Press. fq. 4, 29. ISBN 978-0226894843. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Jan Gonda (1969), The Hindu Trinity, Anthropos, Bd 63/64, H 1/2, pp. 212–226.
 3. ^ Jan Gonda (1969), The Hindu Trinity, Anthropos, Bd 63/64, H 1/2, pp. 218–219.
 4. ^ N.A (1960). THE VAYU PURANA PART. 1. MOTILAL BANARSIDASS PUBLISHERS PVT. LTD, DELHI. fq. 174 (26.31). {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Coulter, Charles Russell; Turner, Patricia (2013). Encyclopedia of Ancient Deities. Routledge. fq. 240. ISBN 978-1-135-96397-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Sullivan, Bruce (1999). Seer of the Fifth Veda: Kr̥ṣṇa Dvaipāyana Vyāsa in the Mahābhārata. Motilal Banarsidass. fq. 85–86. ISBN 978-8120816763. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Holdrege, Barbara (2012). Veda and Torah: Transcending the Textuality of Scripture. State University of New York Press. fq. 88–89. ISBN 978-1438406954. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Leeming, David (2009). Creation Myths of the World (bot. 2nd). fq. 146. ISBN 978-1598841749. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Dalal, Roshen (2010). Hinduism: An Alphabetical Guide (në anglisht). Penguin Books India. fq. 78–79. ISBN 978-0-14-341421-6.
 10. ^ Achuthananda, Swami (27 gusht 2018). The Ascent of Vishnu and the Fall of Brahma (në anglisht). Relianz Communications Pty Ltd. ISBN 978-0-9757883-3-2.
 11. ^ Kramrisch, Stella (1994). The Presence of Siva. Princeton University Press. fq. 205–206. ISBN 978-0691019307. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Pattanaik, Devdutt (shtator 2000). The Goddess in India:The Five Faces of the Eternal Feminine (në anglisht). Inner Traditions / Bear & Co. ISBN 978-0-89281-807-5.
 13. ^ Carrasco, David; Warmind, Morten; Hawley, John Stratton; Reynolds, Frank; Giarardot, Norman; Neusner, Jacob; Pelikan, Jaroslav; Campo, Juan; Penner, Hans; etj. (Authors) (1999). Merriam-Webster's Encyclopedia of World Religions (në anglisht). Edited by Wendy Doniger. United States: Merriam-Webster. fq. 140. ISBN 9780877790440.
 14. ^ Dalal, Roshen (18 prill 2014). The Religions of India: A Concise Guide to Nine Major Faiths (në anglisht). Penguin UK. ISBN 9788184753967.
 15. ^ Morris, Brian (2005). Religion and Anthropology: A Critical Introduction. Cambridge University Press. fq. 123. ISBN 978-0521852418. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Charkravarti, SS (2001). Hinduism, a Way of Life. Motilal Banarsidass. fq. 15. ISBN 978-8120808997. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ London, Ellen (2008). Thailand Condensed: 2,000 Years of History & Culture. Marshall Cavendish. fq. 74. ISBN 978-9812615206. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "The Bimaran Reliquary, a Gandharan work, which is now housed in the British Museum, London, is of great historical and iconographic significance. It shows Buddha in the centre, attended by Brahma to his right and Indra to the left." in Banerjee, Priyatosh (2001). Central Asian art: new revelations from Xinjiang (në anglisht). Abha Prakashan. fq. 48. ISBN 9788185704241.
 19. ^ "Standing Buddha in the arched compartment, flanked by figures of Brahma and Indra standing in similar compartments, detail of the side of Bimaran gold casket" in Agrawala, Prithvi Kumar (1977). Early Indian Bronzes (në anglisht). Prithvi Prakashan. fq. 152.