Jump to content

Bram Stoker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abraham Bram Stoker lindi më 8 nëtor të vitit 1847 në lagjen Colntraf në Dublin, të Irlandës. Është autori i romanit të njohur të quajtur Drakula.

Bram Stoker
Victorian
U lind më8 Nentor 1847
Colntraf,Dublin,Irlandë
Vdiq më20 Pirill 1912 {64 vjqarë}
Londër,Angli
KombësiaIrlandez
Gjinitë letrareDramë,Horror,Mitologji,Flokor etj...

Stoker lindi më 25 nëntor 1847 në Klontraf,në pjesën veriore të Dublinit, Irlandë. Prindërit e tij ishin Abraham Stoker (1799-1876) nga Dublini,dhe Charlotte Mathilda Blake Thornley (1818-1901). e cila vinte nga Ballyshannon, County Donegal. Stoker ishte fëmija i tretë nga shtatë fëmijët. Abrahami dhe Charlotte ishin antarë të Kishës së Irlandës, Qarku i Clontarf, dhe morën pjesë në kishë famullitare me fëmijët e tyre, të cilët ishin pagëzuar aty.

Stoker ishte i dergjur deri sa filloi ai shkollën ne moshën shtatë vjeçare, kur ai u shërua plotësisht. Pas shërimit, ai u rrit pa probleme të mëdha në shëndet, madje si atlet i suksesshëm në kolegjin Trinity, Dublin, ku studioi nga viti 1864 deri ne vitin 1870. Ai u diplomua me nderime në matematikë.Ai ishte auditorë i shoqërisë historike të kolegjit dhe president i shoqërisë filozofike të universitetit.

Karriera e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stoker filloi të interesohej për teatër, ndërsa ishte një student me një mik, Dr Maunsell. Ai u bë kritiku i teatrit për Dublin Evening Mail, në bashkëpronësi me autorin e miteve gotike Joseph Thomas Sheridan Le Fanu. Kritikët e teatrit janë mbajtur në nderim të ulët por ai terheqi vëmendjen nga kualiteti i komenteve të tij.Në dhjetorë 1876 ai dha një koment favorizues per Hamletin Henri Irvingut në Royal teatrin në Dublin. Irvin e ftoi Stokerin për darkë në hotelin Shelbourne, ku ai po qëndronte. Ata u bënë shokë. Stoker shkruante mite gjithashtu, dhe në 1872 "Kupa e Kristalit" u publikua nga shoqëria e Londrës, e ndjekur nga "Zingjiri i Fatit" në katër pjesë në The Shamrock.Në 1876,ndësa ishte një nënpunës civil në Dublin,Stoker shkroi një libër jo-trillim e cila mbeti një vepër standarde gjithashtu, ai zotëronte një interes në art,dhe ishte themelues i klubit të skicave në Dublin 1874.

Romane dhe novela të njohura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Rruga aguliçe 1875
  • Kolona e Gjarpinjeve 1890
  • Drakula 1897
  • Miss Betty 1898
  • Misteret e Detit 1902
  • Njeriu 1905 etj...

Bram Stoker vdiq me 20 prill 1912 në Londër të Anglisë disa biografë supozojnë se shkaku i vdekjës ishte sifilisi terical. Bram Stoker vdiq në moshen 64 vjeqare pas vdekjes kufoma e tij u dogj dhe hiri u vendos në një arkivol Golden Gren,Londër,Angli