Brave (shfletues interneti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Brave Browser.

Brave është një shfletues uebi, pa pagesë dhe me burim të hapur i zhvilluar nga Brave Software, Inc. bazuar në shfletuesin e internetit Chromium. Brave është një shfletues i fokusuar në privatësi, i cili automatikisht bllokon shumicën e reklamave dhe gjurmuesve të faqeve në internet në cilësimet e tij të paracaktuara. Përdoruesit mund të aktivizojnë reklama opsionale që i shpërblejnë ata për vëmendjen e tyre në formën e Shenjave Bazë të Vëmendjes (BAT), të cilat mund të përdoren si kriptomonedhë ose për të bërë pagesa për faqet e internetit të regjistruara dhe krijuesit e përmbajtjes.[1][2]

Selia e Brave Software është në San Francisko, Kaliforni.

Që nga korriku 2023, Brave raportoi më shumë se 59,35 milionë përdorues aktivë mujorë, 22,38 milionë përdorues aktivë ditorë dhe një rrjet prej më shumë se 1,6 milionë krijuesish të përmbajtjes.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Keizer, Gregg (8 prill 2021). "The Brave Browser Basics: What It Does, How It Differs from Rivals". Computerworld. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2020. Marrë më 23 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Colby, Clifford. "This Google Chrome rival is the browser to use if you're worried about online privacy. What to know". CNET. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2021. Marrë më 26 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Brave Platform Stats & Token Activity". Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2022. Marrë më 10 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)