Jump to content

DuckDuckGo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

DuckDuckGo (DDG) është një kompani e privatësisë në internet. DuckDuckGo ofron një sërë produktesh të orientuara drejt ndihmës së njerëzve për të mbrojtur privatësinë e tyre në internet,[1] më së shumti, një motor kërkimi privat, një shtojcë shfletuesi që bllokon gjurmuesit, mbrojtjen e postës elektronike dhe mbrojtjen e gjurmimit të aplikacioneve për Android.

Kompania thekson privatësinë dhe anonimitetin pjesërisht për të shmangur flluskën e filtrit të rezultateve të personalizuara të kërkimit.[2]

Kompania është e vendosur në Paoli, Pensilvani, në Filadelfia e Madhe, Shtetet e Bashkuara dhe kishte 200 punonjës që nga nëntori 2022.[3] Emri i kompanisë është një referencë për lojën e fëmijëve rosë, rosë, patë.[4][5]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Edelman, Gilad (16 qershor 2021). "DuckDuckGo's Quest to Prove Online Privacy Is Possible". Wired (në anglishte amerikane). Marrë më 5 maj 2023.
  2. ^ Edelman, Gilad (16 qershor 2021). "DuckDuckGo's Quest to Prove Online Privacy Is Possible". Wired (në anglishte amerikane). Marrë më 5 maj 2023.
  3. ^ "About DuckDuckGo". DuckDuckGo (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2022. Marrë më 29 nëntor 2022.
  4. ^ Rosenwald, Michael (9 nëntor 2012). "Ducking Google in search engines". The Washington Post. Marrë më 19 mars 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Arthur, Charles (10 korrik 2013). "NSA scandal delivers record numbers of internet users to DuckDuckGo". The Guardian. Marrë më 10 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)